Evinizde yılbaşı hazırlığı nasıl olmalı?

Aktüel 19 Aralık 2008
765

Yılbaşı gecesini evde mi geçireceksiniz? Eskiden altı kutu bira, bir paket çerez ve patates cips, eğlenceli bir parti akşamı için yeterli olurdu. Ama günümüzde güzel gecenin anlayışı iyice değişti. İyi ve keyifli vakit geçirme amacı, artık kırmızı bir lamba ve durmadan başa sarmamız gereken Michael Jackson kasedinden çok daha fazla hazırlık gerektiriyor.
RENKLİ KUMAŞLAR DOLAPLARDAN ÇIKSIN
Evinizde parti vermeye hazırlanırken ilk önce düşünmeniz gereken, davetlileri içeri ilk adım attıkları andan itibaren saracak, sıcak bir atmosfer oluşturmak. Bunu, aydınlatmada kullanacağınız ışıklar, kanepelere sereceğiniz renkli örtülerle sağlayabilirsiniz. İlk olarak koltuk ve kanepelerden başlayın işe. Dolapta bekleyen, bir türlü kullanamadığınız renkli kumaşları ortaya çıkarma zamanı geldi. Güzel renkli şallar bile işe yarar. Aydınlatma için de ışık geçiren kumaşları kullanabilirsiniz. Tabii lambaların üzerine örteceğiniz kumaşın ışık kaynağı ile temas etmemesine dikkat edin.


BARDAKLARINIZ YETECEK Mİ?
Yılbaşı akşamı dolapta bol buzunuz olduğundan ve içkilerin uygun şekilde servis edilmesi için yeterince bardağa sahip olduğunuzdan emin olun. Bardak çıkarırken, bir kişiye üç farklı bardak düşecek şekilde organize olun. Bardaklarınızın sayısı az ise, onları çeşitli süslerle farklılaştırarak konuklarınızın bardaklarının birbirine karışmasını önleyebilirsiniz. Buz kalıplarınız yeterli değilse, bu gece için buz poşetlerinden yararlanabilirsiniz. Hem de hijyenikler.
FARKLI SERVİSLER KULLANIN
Sunum en az yiyecekler kadar önemli. Bir tabakta aynı anda çok fazla seçenek sunmamaya çalışın. Böylesi bir düzen karışık görünür. Faklı yiyecekleri farklı tabaklarda servis edin. Bir takımınız yoksa sorun değil, basit bir tabakla da sunum yapabilirsiniz ama asla káğıt tabak kullanmayın ve hiçbir yiyeceği káğıt peçete ile sunmayın! İçki olarak evde yapacağınız kokteylleri servis edecekseniz, bunun için sürahilerinizi kullanabilirsiniz. Ya da büyük bir çanağı.
AZ VE ÖZ OLUN
Küçük bir evde yaşıyorsanız, dekorasyonda abartıya kaçmayın. Yılbaşı süsleriniz ne kadar sade olursa, o kadar iyi. “Az, daha çoktur” felsefesinden yola çıkın. Bunun için daire kapınızı süslemekle başlayın işe. Evin içinde sembolik süsler kullanabilirsiniz. Örneğin, yılbaşı ağacı süslerini ağaca asmak yerine bir kaseye tepeleme doldurun ve sehpanın ortasına yerleştirin.

BANYOYU DA HAZIRLAYIN
Banyonuzda misafirleriniz için havlular hazır edin. Bunlar ille de kalın, pufur pufur bildik havlular olmak zorunda değil. Anneannenizden kalan keten peçeteler, kenarı işli ince pamuklu el bezleri bile işe yarar. Banyonuza su içinde mumlar da koyabilirsiniz. El kurulamak için ayrıca kağıt havlu bulundurun.
ADIM ADIM PLANLAYIN!
Yaratıcılık detaylarda gizlidir! Kendi keyfiniz için, hiçbir noktayı gözden kaçırmamak amacıyla partinin nasıl gideceğine misafirlerin bakış açısıyla karar verin; geldikleri andan partiyi terk edecekleri ana kadar her şeyi düşünün ve geceyi kontrol altında tutmak için tüm maddeleri listeleyin. Paltolar portmantoya sığmadığında yatak üzerinde saklamak en uygunu.
DETAYLARA DİKKAT!
Davetlilerin aklında kalan, detaylardır. Peçetelikler, davetlilerin evlerine götürebilecekleri çiçekler, saçlarına takabilecekleri kuştüyleri edinin. Pencerelere Çin fenerleri asın, balkonunuza gül yaprakları dökün. Servis tabaklarınızı muz yapraklarıyla örtün, yeşil bitkilerle süsleyin.
MUMLARI UNUTMAYIN
Evinizi özel olarak süslemeseniz bile, kullanacağınız mumlar ile farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Bunun için en uygunu tealight’lar. Beyazlarını ve renklilerini, kokulularını kullanın. Yılbaşı olunca, kırmızıları bol tutabilirsiniz. Sehpadan yemek masasına, sokak kapısının dışından banyoya kadar her yere bu minik mumları yerleştirin. Yalnız, yerlerine dikkat, yanacak şeylerin yakınına koymayın.
KENDİ SÜSLERİNİZİ YAPIN
Evinizi süslerken klasik parti süsleri yerine kendi yaratıcılığınızı kullanın. Biraz elişi ile size özel süslerinizi yaratabilirsiniz. Sonuçta, parti dekorunda önemli olan, doğru atmosferi yaratmak. Çiçekler, parti dekorasyonunuzdan eksik olmasın. Servis tabalarından bardaklara, sofradaki isim kartlarına kadar birçok yerde çiçekleri ve bitkileri kullanabilirsiniz.
HER ŞEY MASADA OLSUN
Açık büfe yemek servisi yapacaksanız, bütün servis tabaklarını ve gerekli malzemeleri sofrada hazır bulundurmalısınız. Yemek sofrasını da yılbaşı süsleriyle ve çiçeklerle dekore edebilirsiniz. Hiç galvaniz bir kovaya koca bir demet çiçek koymayı denediniz mi? Çok güzel duruyor.

Etiketler:
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Evinizde yılbaşı hazırlığı nasıl olmalı?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7441
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1067

Sponsor Bağlantılar