Kime aşık olacağınız genlerinizde gizli

Güzellik, Kadın 22 Aralık 2008
784

Hayallerinizdeki erkeği ararken çok çaba sarf ediyorsunuz. Ama ideal erkeğinizi bulmanın asıl yolunun onu koklamak olduğunu biliyor musunuz? MHC adı verilen gen, erkeği kokusuna göre seçiyor…
Kadınlar ve erkekler üzerinde  yapılan psikolojik bir deneyde birbirlerini hiç görmemiş iki kadın ve iki erkek bir eve tanışıyorlar ve birkaç saat zaman geçiriyorlar. Tabii ki bazı kadınlar kendilerini bazı erkeklere karsı daha yakın hissediyorlar, yani onlardan hoşlanıyorlar, işte araştırma da bu noktada başlıyor. Deneklere bir süre sonra tek tek odada en çok kimi yakışıklı buldukları ve öpüşmek isteseler kimi tercih edecekleri soruluyordu. Tabii aynı süreçten erkekler de geçti. Daha sonra birbirini yakın hissedenler ilk akşam yemeğine çıktı ve deneklerin kalplerine bağlanmış, yemek masasının allında duran bir mekanizma ile karşılıklı oturan çiftlerin kalp alışları, ritimleri izlendi, belgelendi. Sonuçlar çarpıcıydı. Buna göre kadınlar hoşlandıkları erkek karşısında ilk defa konuşurken kalp atışları çok hızlanıyor, erkeklerinse ritimleri daha durağan kalabiliyordu. Yüz hatları birbirine benzeyen bireyler kendi hatlarına en yakın olanları tercih ediyorlardı. Bu sonuç seçimlere göre kafa yapılarının ve yüz hatlarının bilgisayara işlenmesiyle elde edildi.


Modern zaman aşkları
Erkekler içgüdüsel olarak her zaman için genç doğurgan kadınlara karşı eğilimlidirler. Son yapılan çalışmalar kadınların da erkeksi, güçlü ve güzel erkekleri tercih ettiklerini gösteriyor. Tüm bunlar seksüel potansiyeli ve iyi genleri sembolize ediyor. Tabii kadınların kariyer sahibi ve maddi açıdan durumu iyinin üzerinde olan erkekleri ilk sırada tercih elliklerini de artık biliyoruz. Hem erkekler hem de kadınlar partnerlerinde zekaya da önem veriyorlar. Yani özet olarak her iki cins için güzellik, zeka ve zenginlik evrensel anlamda en önemli faktörler. Yani George Clooney’ler ve Angelina Jolie‘ler tahmin edilebilecek biyolojik sebepler nedeniyle dünyada seks sembolleri durumundalar. Ama bu özelliklerin tamamına sahip süper adaylara da aşık olamıyoruz. Çünkü çoğumuz bunları ulaşılmaz görüyoruz. Bunun yerine kendimize daha çok benzeyen yani çekicilik, zeka ve statü açısından paralel kişilere ilgi duyma eğilimindeyiz.

ilk-ask
MHC genlerine dikkat!
Gençlik alanında çalışan uzmanlar kadınlarla erkeklerin, bağışıklık sistemi genleri (bilim adamları bunlara kısaca MHC diyor) ne kadar farklıysa birbirlerini o kadar çok çekici buluyor, İsveçli bilim adamı Klaus Wedekind, “koklaya koklaya aşk”ı yaptığı ilginç bir deneyle kanıtlıyor. Wedekind, kadınlara özel bir parfüm kokusu bulunmayan ancak iki gece giyilmiş erkek tişörtlerini koklatıp, ne hissettiklerini soruyor. Kadınlar, araştırmacıların önceden tahmin ettikleri gibi davranıyor ve bağışıklık sistemi genleri, yani MHCleri kendilerininkilere benzemeyen erkeklerin kokusunu çekici buluyor. Yani beyinlerimiz, biz farkında olmadan, karşıdan alınan MHC yapısını kontrol ediyor. Kendi MHC yapısıyla karşılaştırıyor. MHC yapılan birbirinden çok farklı gözüküyorsa, alıcılar da harıl harıl çalışmaya başlıyor. Yalnız özel bir durum var. Doğum kontrol hapı kullanılıyorsa kendinizinkine benzer yapıdaki MHC’ genlerini tercih etme eğiliminde oluyorsunuz. Bu da demektir ki genetik olarak riskli bir seçim yapabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyemiz önce seçtiğiniz erkeği değerlendirip sonra doğum kontrol hapına başlamanız olacak.
Menstrual döneme dikkat!
Bir kadın sevgilisine menstrual dönemi boyunca çok çekici geliyor, bunu araştırmalar söylüyor. Erkekler bu özel dönemde kadınların kokularından çok etkileniyorlar. Kadınların da erkeklere karşı hisleri bu dönemde değişiyor. Menstrual döneme yakın zamanda kadınlar erkeklerde daha maskülen özelliklerden hoşlanırken, diğer fazlarda daha az seksi ve daha dengeli karakterlere yöneliyorlar. Tabii bu karşılaşma zamanına bağlı olarak aşka giden yolda da biraz tesadüfî. Kadınların çehresi her ay ovülasyon (yumurtlama) döneminde değişip, güzelleşiyor. Üreme döneminde kadınlarda ten ve dudak renginin farklılaştığı biliniyordu. Bu konuyla ilgili son araştırma Newcastle Üniversitesi’nden Evrim ve Davranış Araştırma Grubu Üyesi Dr. S. Craig Roberts tarafından Royal Society Biology Letters dergisinde yayımlandı.
Araştırmada Newcastle ve Prag’dan 124 erkek ve 127 kadın ile çalışıldı, Her bit kadın, üreme (âdet döneminin 8. ile 14. günleri) ve luteal (17. ile 25. günler arası) evreleri boyunca aynı dijital fotoğraf makinesi, ışık ve şartlar sağlanarak fotoğraftandı. Sonuçları inceleyen Craig ve ekibi ovülasyon evresinde yüzlerin simetrikleştiğini tespit etmişler. Deneklere gösterilen iki fotoğraftan hangisini daha çekici bulduklarını işaretlemeleri istendi. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu ovülasyon döneminde çekilen fotoğrafları daha çekici ve güzel bulduklarını ifade etmişler.

Etiketler: ,
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kime aşık olacağınız genlerinizde gizli” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar