Prof.Dr.Mehmet Öz Sinüzit ve burun tıkanıklığı için tuzlu su uygulaması

Sağlık 26 Nisan 2009
1688

Dünyaca ünlü kalp cerrahımız “Prof.Dr.Mehmet Öz” katıldığı OPRAH show adlı programda Neti Pot kullanarak sinüzit tedavisini kendi başımıza nasıl uygulayabileceğimizi anlattı.
Peki bu Neti Pot nedir ve nasıl kullanılır?

Yoga ile ilgilenenler Neti Pot(Neti çanağı) yakından tanıdığı bir alettir.Gözyaşı kıvamında,kısacası ılık ve tuzlu suyu çaydanlığa benzeyen bir kap şeklinde olan Neti Pot kullanılarak bir burun deliğinden akıtılıp diğerinden çıkartılır.Eğildiğiniz ve ağzınızdan nefes aldığınız için su yutmazsınız.Neti pot kullanımı oldukça basit ve uygulamadan iyi sonuçlar alınmaktadır.


Neti Pot’un kullanıma hzırlanması nasıl olmalı?
*Neti Pot‘a( bir porselen demliği Neti Pot olarak kullanabilrisniz) ılık ve hjyenik su ile doldurun ve içerisine 1/2 çay kaşığı tuz atıp karıştırın.
Neti Pot’un sinüs tedavisinde ve burun tıkanıklığını gidermede kullanımı :
*Ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açıp ayakta durun.

burun-damlasi
* Neti Pot’u sağ elinize alın ,başınızı yere paralel olacak şekilde sola doğru eğin ve neti potun ucunu burnunuzun sağ deliğine yerleştirin.
*Uygulama sırasında ağzınızın açık olması ve ağızdan nefes alıyor olmanız gerekir . Bu şekide su genzinize kaçmadan diğer burun deliğinizden akacaktır.
*Bu işlemi başınızı başınızı yere paralel olacak şekilde soğa eğerek sol burun deliği için de uygulayın.
Neti pot uygulaması esnasında dikkat etmeniz gereken hususlar:
Kullanacağınız netipot ve suyun hijyenik olmasına, suyun vücut sıcaklığında (aşırı sıcak olmamasına ) dikkat edin , uygulama öncesinde kulak iltihabı veya burun ameliyatı geçirdiyseniz bu uygulamayı yapmayın. Bunun dışında uygulamayı yapmanızda bir sakınca yok.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Prof.Dr.Mehmet Öz Sinüzit ve burun tıkanıklığı için tuzlu su uygulaması” hakkında 2 yorum var

 • ayten çıtak

  benim oğlumu burnu tıkanıyor .geceleri nefesi kesiliyor ne yapmam gerek bilmiyorum.artık baş edemiyorum. önceleri burun açıcılar kullanıyordum .ama artık oda fayda göstermiyor .ciddi anlamda çaresizim .geceleri horlaması var .küçüklükten beri horluyor.birde bu rnu tıkanınca dahada kötü.tuzlu su bununu bir nevzede olsun rahatlatıyor.geceleri öksürük hapşırıkda var.ve sabahları yorgun kalkıyor.doktoru sinüzit tedavisi verdi .şimdi ona başladık.ne olur bana bir açıklama yapın.nefesi kesildikce canım acıyor.

 • İlginizi Çekebilir
  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  08 Ağustos 2018
  10834
  Obezite Cerrahisi

  Obezite Cerrahisi

  23 Kasım 2017
  5608
  Bademin Faydaları

  Bademin Faydaları

  28 Aralık 2015
  1633

  Sponsor Bağlantılar