Keçi Gribi Nedir?Keçi Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlık 02 Ocak 2010
2378

Bir keçi giribimiz eksikti..Domuz gribinden sonra şimdide keçi gribi doğdu..Vatana millete hayırlı olsun..
Hollanda’da bu sene 2 binden fazla insanı hasta eden ve bunların 6’sının da ölümüne yol açan keçi gribinin domuz gribi gibi dünya çapında bir salgına dönüşmesinden endişe ediliyor.

Hollanda’da, Tarım ve Sağlık Bakanlıklarının aldıkları kararla hastalığa yakalanan keçilerin itlafına başlandı. Brabant bölgesinde hastalığın tespit edildiği üç çiftlikte bulunan yüzlerce keçi iğneyle öldürüldü. İtlaf işleminin ülkenin diğer bölgelerinde bulunan çiftliklerde de devam ettiği ve kısa zaman içinde yaklaşık 40 bin keçinin aşılanarak öldürülmesinin planlandığı belirtildi.
Keçi gribi Hollanda ile sınırlı değil. Komşu ülke Almanya’da da hastalığın şimdiden 200’e yakın insana bulaştığı ve bunların 2’sinin de öldüğü bildiriliyor. Belçika’da da 2 çiftlikte keçi gribine rastlandı.


Peki Nedir Keçi Gribi,Nasıl Bulaşır,Hastalık Belirtileri Nelerdir?
Halk arasında daha çok keçi gribi olarak tanınan hastalık tıp literatüründe Q ateşi veya Quensland ateşi adıyla bilinir. Hastalığın sebebi başta keçiler olmak üzere koyun ve sığır gibi geviş getiren hayvanlarda bulunan Coxiella burnetti ismindeki bir bakteridir. Bakteri keneler aracılığıyla da hayvandan hayvana taşınabilir. Hastalık ilk kez 60 sene kadar önce Avustralya’da Quensland’da tanınmıştır.

keci-gribi
Coxiella burnetti bakterisi biyolojik bir silah olarak da tanımlanmıştır. Bakteri bulaştığı yüzeylerde iki aya yakın süre canlı kalabildiği belirlenmiştir.
Bakteriler en çok hayvanın süt, idrar, dışkı, plasentasında bulunur ve insanlara solunum yoluyla veya çiğ sütün içilmesiyle bulaşır. Bulaşma için tek bir bakterinin alınmasının bile yeterli olduğu kabul edilir. İnsandan insana, kan ve deri yoluyla bulaşma mümkündür, ancak çok ender olarak rastlanır. Hastalığın kuluçka süresi 10-40 gün arasında değişir.
Veteriner, tabakhane, süthane, mezbaha çalışanları gibi hayvancılıkla yakın ilişkisi olan mesleklerde daha fazla görülür.
Q ateşine, kırsal alanda, özellikle ilkbahar mevsiminde evcil hayvanların doğum zamanlarında daha çok rastlanır.
Belirtiler gribe benziyor.
Hastalık ani olarak, yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları, halsizlik gibi grip benzeri bir tablo ile başlar ve birçok hastada zatürre gelişir. Çoğu zaman kuru bir öksürük vardır. İltihaplı veya kanlı balgam ve göğüs ağrısı da olabilir.
Hastaların bir kısmında hepatit gelişebilir. Karaciğer ağrılı ve büyüktür, sarılık da görülebilir. Enfeksiyondan aylar sonra, özellikle aort kapaklarını tutan, antibiyotiklere dirençli ve ölüm oranı yüksek olan bir iltihap da gelişebilir.
Hastalık genellikle selim seyreder, ama nadiren ölüme de yol açabilir. Tedavi edilmeyen hastalar kendiliklerinden iyi de olabilirler. Karaciğer tutulumu ve kalp zarı iltihabı olan hastaların prognozları kötüdür.
Akciğer röntgeninde zatürre bulguları vardır. Karaciğer enzimleri yükselmiş olabilir.
Hastalığın teşhisi kanda bakteriye karşı oluşan antikorların ölçülmesiyle konur.
Tedavide etkili olan ilaçlar tetrasiklin, kloramfenikol ve kinolon sınıfı antibiyotiklerdir.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Keçi Gribi Nedir?Keçi Gribinin Belirtileri Nelerdir?” hakkında 12 yorum var

 • Adsız

  o zaman ben kesin keçi gribiyim.S belirtiler aynı

 • rumeysa

  bence hiçbir bilgi yok

 • İlginizi Çekebilir
  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  08 Ağustos 2018
  11099
  Obezite Cerrahisi

  Obezite Cerrahisi

  23 Kasım 2017
  5765
  Bademin Faydaları

  Bademin Faydaları

  28 Aralık 2015
  1737

  Sponsor Bağlantılar