Tüp BebekTedavisine Sınır Mı Geldi?

Sağlık 27 Şubat 2010
656

Tüp bebeğe devlet sınır mı koydu?Evet ne yazık ki Sağlık Bakanlığı tüp bebek tedavisine sınır getirdi.Bu durum da birden fazla embriyo transferi yapılamayacak. Ancak ikinci ve üçüncü denemede ya da 35 yaşını geçenlerde sayı artabilecek. Embriyo donduranın DNA’sı alınacak.
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü
Doç. Dr. İrfan Şencan, tüp bebek tedavisinde embriyo transferine “tek” sınırlaması getirileceğini, uygulamanın Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra geçerli olacağını bildirdi. Tüp bebek merkezlerinin işleyişini ve uyması gereken kuralları belirleyen yönetmeliğin tamamen yenilendiğini belirtti. Şencan, yapılan değişiklikle üremeye yardımcı tedavi yöntemlerini yeniden bir düzen içerisine soktuklarını ifade etti.


Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin iki safhadan oluştuğunu anlatan Şencan, bunun ilkinin hastanede yapılan “aşılama”, bir diğerinin ise tamamen embriyonun dışarıda oluşturularak gebeliğin sağlandığı yöntem oluğunu anlattı. Şencan, üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin uygulamasında alınan kararlar hakkında şu bilgileri verdi: “Yapılan değişiklikle bundan sonra herkes istediği kadar embriyo transfer edemeyecek. Bunun için belli bir sınırlama getiriliyor. Bu sınır, artık öncelikle ’bir’olacak. Yani, tek embriyo transfer edilebilecek.

tup-bebek
Özel durumlarda bu sınır değişebilecek. Özel durumlar ise ikinci ya da üçüncü denemeler ve daha sonrasını kapsıyor. Bu durumlarda iki embriyo transferine izin veriyoruz. Ayrıca, 35 yaş üstünde olunması halinde de iki embriyo transferine izin veriliyor. Onun dışında tek embriyo…
” İkinci bir değişiklik olarak da “tamamen dış ortamda yumurta ve sperm birleştirilmesinde kaynaklar konusunda oluşabilecek riskleri azaltmaya yönelik tedbir alındığını” ifade eden Şencan, “Çünkü, spermin kaynağı değişebilir, karışma riski var. Bu kanunlarımızda ve anayasamızda ele alınan bir konudur. Bunu çok ciddi bir şekilde disipline ediyoruz. Bundan sonra eğer embriyo üç aydan daha fazla dondurulacaksa embriyo vericilerinden DNA analizi alınacak. Bununla beraber konulacak ki sonra soyun karışması engellensin. Soyun korunması, kanunda öngörülen bir şey zaten. Biz de tedbirini alıyoruz” dedi.
Kaynak:Gazetevatan

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tüp BebekTedavisine Sınır Mı Geldi?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

08 Ağustos 2018
10901
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
5651
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1658

Sponsor Bağlantılar