Batı Nil Ateşi Hastalığı Nedir?Nasıl Bulaşır?

Sağlık 24 Ağustos 2010
897

Manisa Devlet Hastanesi’ne ateş, trombositopeni (kan pıhtılaştıran hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6’sının hayatını kaybettiğinin açıklanması üzerine gözler benzerliğinden dolayı Batı Nil Ateşi Hastalığına çevrildi..Manisa’daki ölüm vakalarının Batı Nil Ateşi Hastalığı olduğununun henüz net olmadığını belirten uzmanlar
yaptıkları açıklamada “
Şu anda Yunanistan’ın kuzeyinde küçük bir Batı Nil Ateşi hastalığı epidemisi (salgın) devam ediyor. Bu hastalık Fas, Cezayir gibi ülkelerde de benzer küçük epidemiler yapmış. Bulaşıcı bir hastalık değil, ama kan nakliyle başka bir hastaya geçebiliyor. Manisa’daki vakalardaki belirtiler, Yunanistan’ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösteriyor. Ama tanı konulabilmesi için laboratuvar tespiti gerekiyor.”
Peki Nedir Bu Batı Nil Ateşi Hastalığı Nasıl bulaşır ve tedavisi Varmıdır?
Batı Nil Virusu; insanlar, atlar, kuşlar ve vahşi hayvanlarda çeşitli nörolojik semptomlara neden olan ve artropotlarla bulaşan bir flavivirustur.

bati_nil_atesi
Virus; Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’da, özellikle Akdeniz’e sınırı olan ülkelerde insanlar ve köpek, at, kuşlar gibi çeşitli hayvanlarda hafif ateşli hastalıklar, meninjit, ensefalit ya da ölümlerin nedenidir.
Belirtileri
Doğal olarak oluşan infeksiyonlarda inkubasyon periyodu 2-15 gün arasındadır olup genel olarak 1-6 gündür. Batı Nil Virüsü infeksiyonu bir çok olguda hafif şiddetle seyreder. Sivrisinek ısırıkları ile infekte olan bir çok kişide hastalık asemptomatik seyirli olabilir. Batı Nil Virüsü infeksiyonlarının semptomları başağrısı, ateş, vücutta ağrı, deride kızarıklıklar, lenfadenopati şeklinde görülmektedir. Daha şiddetli olgularda başağrısı ile birlikte görülen yüksek ateş, vücut kaslarında zayıflık, boyunu dik tutamama, uyuşukluk, zihinsel karışıklık, koma, kas titremeleri, konvülziyonlar ve sonuçta paraliz şekillenir. Mortalite oranı %3-15 arasında değişmektedir.
Yüksek mortalite genellikle yaşlı insanlarda (50 yaş ve üzeri) görülmektedir.
Batı Nil Virüsü infeksiyonunun bilinen bir tedavisi yoktur. İnfeksiyonun tedavisi önce destek tedavisi şeklinde olmalıdır.
Deneysel olarak atlarda aşı geliştirilmiştir. İnsanlarda kullanılan bir aşı henüz yoktur.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Batı Nil Ateşi Hastalığı Nedir?Nasıl Bulaşır?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

08 Ağustos 2018
10901
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
5651
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1658

Sponsor Bağlantılar