Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

Yemek Köşesi 20 Ağustos 2010
1353

Ramazan Ayına özel,Osmanlı sarayı’nın ünlü “Demirhindi” şerbeti bize kalan en güzel armağan..
Peki nedir Bu Demir Hindi Şerbeti?Ve özelliği ne?
Osmanlı arşivlerinde yer alan tariflere göre Demirhindi’nin özelliği.
Demirhindi, (Tamarindus indica), baklagiller (Fabaceae) familyasından Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri bütün tropikal ülkelerde, özelliklede Hindistan ve Mısır’da yetiştirilen ağaç türü.

Demirhindi, 20-25 m boyunda büyük bir ağaçtır. Çiçekleri dalların ucunda sarı ya da kırmızımsı salkımlar halinde bulunur. Yaprakları yem olarak kullanıldığı gibi kaynatılarak içilen suyu solucan düşürücü olarak da kullanılır. Meyveleri yenebilir ve iç yumuşatıcıdır; ayrıca reçel ve içit yapımında da yararlanabilir.
Otantik giyimi ile dolaşarak “Şerbet…” diye bağıran ve sırtında kocaman bir ibriği hafifçe eğerek yarım metre mesafeden elinde salladığı bardağa şerbeti ustalıkla boşaltan şerbetçiler. Bunlar artık günümüzün dünyasında sadete turistik mekanlarda gösteri amaçlı dolaşıyorlar.

demirhindi_serbeti
Osmanlı”da altın çağını yaşayan şerbetin, Türkler tarafından yaratıldığı ve onbirinci yüzyılda bile meyve sularından hazırlanıp günün her saatinde içilen geleneksel bir içecek olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.
Osmanlı”nın ünlü şerbetleri şöyle sıralanıyor: Demir Hindi, Vişne Şerbeti, Kayısı Şerbeti, Meyan kökü, Şıra, Hurma suyu, Limonata
TEMR-İ HİNDİ (DEMİR HİNDİ)
Şerbetler yaz aylarında özellikle Ramazan aylarında iftar ve sahurda serinletici olarak içilebileceği ve ikram edilebileceği gibi iştah açıcı özelliğiyle de yemekle beraber içilebilir.
Osmanlı zamanında şerbetçilik günlük hayatta çok geniş bir yer almasından sebep, envai çeşit şerbetler yapılmıştır.
Osmanlı Saray Mutfağında şerbet, özel ibrikler içinde bulunur ve yemek yerken su yerine şerbet içildiği de olurdu. Evlerde şerbetler evin hanımı tarafından hazırlanırdı. Ev hanımları, meyvelerin sularından elde ettikleri şerbetleri evlerinde sakladıkları buzlar ile soğuturlar ve bu soğutma işlemine de ‘sücik üşitmek’ denirdi. Yaz aylarında birçok şekerci dükkanında envai çeşit şerbet satılırdı.
Osmanlı’nın en meşhur şerbeti olan Demirhindi Şerbeti
Demirhindinin aslen bildiğimiz Hindi ile bir alakası bulunmamaktadır. Geçmişte ‘Temr-i Hindi’ denilen Demirhindi şerbeti, Hindistan’dan gelen Hint Hurması isimli bir baharatla yapılıyor
DEMİRHİNDİ ŞERBETİ TARİFİ
5 Kişilik Malzemesi:
200 gr. Demirhindi
400 gr. Tozşeker
2 Litre su
YAPILIŞI:
1-Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz demirhindiyi akşamdan bir tencereye alın ve şekerinde yarısını ilave edin.Bu karışım sabaha kadar çözülsün.
2-Ertesi gün şekerin yarısını da ilave ederek demirhindiyi güzelce kaynatın…
3-Daha sonra 41 çeşit baharatı yarım çay kaşığı ölçüsünde ekleyin ve 10 dakika kaynatın.
4 -Sonra tencereyi ateşten alarak bir miktar soğumaya bırakın.
5-Yeterli miktarda soğuduktan sonra güzelce tülbentten süzün ve elde edeceğiniz Demirhindi Şerbeti’ni şişelere doldurup 1 gün soğutun ertesi gün servise sunun

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Yaz Mevsimin Kaptanı

Yaz Mevsimin Kaptanı

10 Temmuz 2017
4083

Sponsor Bağlantılar