Sezen Aksu’nun Rahatsızlığı Kushing(Cushing )Sendromu Nedir?

Sağlık 23 Ağustos 2010
1667

Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun rahatsızlanıp yurtdışına gitmesinden sonra Pankreas kanseri olduğuna dair haberler ortaya atıldı..Pankreas kanseri olduğu iddiasını yalanlayan ve “Ufak bir rahatsızlığım var” diyen Sezen Aksu’nun böbreküstü bezleriyle ilgili “Kushing Sendromu” rahatsızlığı yaşadığı öğrenildi.
Sezen Aksu yüksek tansiyon, kaslanda zayıflık ve halsizlik yapan hastalığıyla için ABD’de önümüzdreki günlerde tedavi olacak.Peki nedir bu Cushing sendromu?
Hastalık, böbrek üstü bezlerinden salgılanan glukokortikoid hormonların kanda aşırı miktarlarda bulunmasıyla ortaya çıkar. Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması ( adrenal hiperfonksiyon ) da denilen bu duruma, hastalığı ilk ortaya çıkaran Amerikalı cerrah Harvey Cushing’ in adına ithafen Cushing Sendromu da denir..

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri
Hastalığa böbrek üstü bezlerinde aşırı faaliyete neden olan ve başka bir rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan steroid ilaçların uzun süreli kullanımı neden olabilir. Bir diğer neden de bu hormonların kontrolünden sorumlu olan hipofiz bezinde oluşan bir urdur.
Belirtiler

kushingcushing
Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde derin ve koyu renkli çatlaklar (hastalığın başlıca belirtisidir)
Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yağ birikimi
Bitkinlik hali
Kaslarda zayıflık
Ödem ( şişme )
Yüksek tansiyon
Aşırı kıllanma
Özellikle bel ve leğen kemiklerinde osteoporoz ( kemik erimesi )
Şeker hastalığına eğilim
İlerleyen dönemde yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır
Tanı/Teşhis
Teşhis, klinik belirtilere ve tamamlayıcı muayenelerin sonuçlarına dayanır. Gövdenin alt kısmındaki derin, morumsu çatlaklar tek başına bile Cushing Sendromunu düşündürür. Ancak yine de steroid hormonların seviyelerinin saptanması ve röntgen incelemeleri kesin tanının yapılabilmesi gereklidir.
Tedavi
Tedavi yöntemleri çeşitlidir. İncelemelerin sonuçlarına göre hipofiz bezindeki urun veya böbrek üstü bezlerinin ameliyatla çıkarılması yoluna gidilebilir, dıştan ışın ( şua ) tedavisi uygulanabilir veya özellikle kortikosteroidlerin yapımını engelleyecek bir ilaç tedavisine başvurulabilir
Kaynak:Hastarehberi

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sezen Aksu’nun Rahatsızlığı Kushing(Cushing )Sendromu Nedir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

08 Ağustos 2018
10917
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
5661
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1660

Sponsor Bağlantılar