Muhteşem Yüzyıl Nerede Çekiliyor?

Aktüel 14 Aralık 2010
3261

5 Ocak 2011 Çarşamba akşamı Show Tv ekranlarında olacak Muhteşem Yüzyıl nerede çekiliyor?Kanuni Sultan Süleyman olarak seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan Halit Ergenç’in kostümleri yaklaşık 3 ayda özel kumaşlarla dikildi.
Yine özel hazırlanan kavuk üzerine elmas, yakut ve zümrütlerle süslenmiş üç ayrı broş bir araya getirilerek oluşturulan mücevher dikildi. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın kullandığı yakut ve elmaslarla süslenmiş altın zihgir, Halit Ergenç için özel olarak tasarlandı.
Çekimleri başlamadan büyük yankı uyandıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin hazırlık süreci, yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Senaryosu, kostümleri ve dekoru Osmanlı ve dünya tarihine ait, seyahatnameler, yönetici listeleri ve belgeler güvenilir kaynaklardan derlenip, tarih danışmaları tarafından sürekli denetlenerek hazırlandı.

muhtesem-yuzyil
Topkapı Sarayı’nda yapılan çekimlerin yanı sıra yılın beklenen projesi “Muhteşem Yüzyıl” için 2100 metrekare alan üzerine dev bir plato kuruldu. Dekorda gerçeğine en yakın dokunun oluşturulabilmesi için Topkapı Sarayı başta olmak üzere dönemin tarihi mekanları pek çok kez ziyaret edildi. Dizi için yaratılan 12 farklı mekan saraydaki sanatsal ve kültürel görseller temel alınarak kuruldu. Ayrıca dizinin çekimleri Topkapı Sarayı’nın avlusu ve birçok tarihi mekanda da devam ediyor.
Dekor tasarım ve uygulamasını Zafer Kanyılmaz’ın, sanat yönetmenliğini Nilüfer Giritlioğlu’nun, kostüm tasarımlarını Serdar Başbuğ’un üstlendiği dizinin senaryo aşamasında tarih danışmanları olarak; Deniz Esemenli ve Erhan Afyoncu görev aldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Muhteşem Yüzyıl Nerede Çekiliyor?” Konulu yazıdaki yorumlar

 • nida

  sizi COOOOOOOOOOOOOOOK BEĞENİYORUM…….

 • İlginizi Çekebilir
  Konut Hesabı Nedir?

  Konut Hesabı Nedir?

  25 Kasım 2017
  7617
  Tatil Zamanı Geliyor

  Tatil Zamanı Geliyor

  08 Şubat 2017
  1196

  Sponsor Bağlantılar