Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye Yazdığı Aşk Mektupları

Aktüel 02 Mart 2011
1020

Ne zaman Muhteşem Yüzyıl dizisi yayına başladı.Bir Kanuni Sultan&Hürrem merakı aldı başını gidiyor..Kanuninin şiirleri,Hürremin parfümü,yüzükleri vs..Şimdide Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye aşkını anlattığı aşk mektupları gündemi meşgul ediyor..Bizde bu modaya uyalım ve mektupları açalım…
Kanuni Sultan Süleyman’a olan aşkıyla Osmanlı tarihinde önemli bir döneme imza atan Hürrem Sultan’ın Kanuni’nin sefere gittiği dönemlerde kaleme aldığı yedi mektup, 4 Mart günü başlayacak “Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin’ adlı sergide Airport Outlet Center’da sergilenecek.1530-1545 yılları arasında kaleme alınan mektupların yanı sıra ayrıca Pargalı İbrahim’in Hatice Sultan’a yazdığı 10 mektup da sergide yer alacak. Mektupları Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Akış ve Mustafa Özdek gün ışığına çıkardı.

hurrem-mektuplar

1540 yılında Kanuni’nin Macaristan seferinde olduğu dönemde Hürrem Sultan’ın kaleme aldığı mektup, “Canımın Parçası Sultanım” diye başlıyor:
“Sana kavuşabilmek için sabahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah’a yalvarmaktayım. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın. Gönlüm, ancak senin yanında huzur bulabilir. Bu kölen, sinesinden fışkıran özlem dolu yüz binlerce yanık yakarışı sana arz eder.”

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye Yazdığı Aşk Mektupları” Konulu yazıdaki yorumlar

 • aLİCAN Dogru

  MUHTEŞEM YÜZYIL COK GÜZEL HÜREN ASIRI DERECEDE GÜZEL

 • İlginizi Çekebilir
  Konut Hesabı Nedir?

  Konut Hesabı Nedir?

  25 Kasım 2017
  7560
  Tatil Zamanı Geliyor

  Tatil Zamanı Geliyor

  08 Şubat 2017
  1158

  Sponsor Bağlantılar