Facebook’ta “Beğen” Tuzağı

Genel 12 Nisan 2011
1395

Facebook tuzalarına her gün bir yenisi ekleniyor..Virüslerden sonra şimdide beğenmediğimiz iletiler beğenilmeye ve paylaşılmaya başlandı..Facebook’taki “Auto Like” yani “Otomatik Beğen” özelliği kullanıcıların istemedikleri halde tıkladığı herhangi bir video veya içeriği “beğenmesine” veya Facebook profilinde “paylaşmasına” neden oluyor.
Bunun için önce web sayfasına ilgili kodlar ekleniyor
ve kodların girildiği bu sayfalara kullanıcılar giriş yaptığında sayfadaki herhangi bir bağlantıya tıklamasıyla birlikte bu web sayfasının Facebook sayfasını otomatik olarak “beğenmiş” veya profilinde “paylaşmış” oluyor.
Benzer şekilde Facebook’ta arkadaşlarınızın beğendiği veya paylaştığını sandığınız video veya herhangi bir içeriğe tıklayıp bakmak istediğinizde Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ve işte o anda bu sayfayı da aslında “beğenmiş” oluyorsunuz.

Kullanıcıların birçoğu, bu bilgiyi Facebook hesabında paylaştığının farkında olmazken, bunu bilen uyanıklar ise web sayfalarına bu kodları girmeye devam ediyor.

facebook_begen

Ne yapmak gerekiyor?
– Bu tür tuzaklar daha çok “cinsel içerikli”videolar üzerine kurulu.
– Facebook’ta paylaşılan sıradan bir video veya içeriğe benziyor. Bu tür paylaşımlar genellikle kullanıcıyı Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriyor. Videoya tıklamadan önce adrese göz atılabilir.
– Facebook profilinden çıkış yaptıktan sonra internette dolaşmak daha mantıklı; zira bu tür siteler Facebook’a girmiş kullanıcıya herhangi bir soru sormadan ilgili sayfayı “beğenmelerini” sağlıyor. Oysa Facebook hesabına giriş yapmamış kullanıcı bu sayfaya tıkladığında kendisine “kullanıcı adı” ve “şifre” soruluyor. Bu bilgiler girilmediği taktirde herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Facebook’ta “Beğen” Tuzağı” hakkında 3 yorum var

 • ogrensek

  yuh artık diyorum, başka birşey demiyorum

 • modern çiftlik

  vay arkadaş yaa

 • etibar ocaqverdiyev

  hamiya salam!!!

 • İlginizi Çekebilir
  OPENCART SANAL POS

  OPENCART SANAL POS

  14 Mayıs 2019
  4914

  Sponsor Bağlantılar