Master Chef Batuhan Piatti Zeynioğlu Kimdir?

Aktüel, Biyografi 01 Nisan 2011
1461

Show Tv’nin en ilgi çeken yarışması Master Chef’de ilgi çeken Chaflerden biride karizmatik olduğu kadar asabi şefi Batuhan Piatti Kimdir?Batuhan Piatti’yi yakından tanımak istermisiniz..Mutfaga ilk girisinizi hatırlıyor musunuz? Anneannemin Italya’daki evinde, 4-5 yaslarındayken… Anneannem Bologna’lı oldugu için hep hamur yapardı. Lazanya, tortellini… Oklava ile nasıl mantı yaparlar, o da lazanya, tagliatelle açıyordu.

Ben de o sırada hamurla oynardım. Italya’da çocuklar kız, erkek demeden mutfaga girerler. Her sey mutfakta yasanır. Kavgalar, gürültüler, toplantılar… Noel yemekleri vardır, abartısız üç gün sürer. O masa hiç kalkmaz. Italyanlar daha çok mutfakta yasar.
Asçılık okumaya nasıl karar verdiniz? Annem “Eger yemek yapmayı seviyorsan, mutsuz bir avukat olacagına mutlu bir asçı ol” diyerek beni yönlendirdi. Benim de tava sallamak, bıçakla oynamak hosuma gitti. Mutfak kolay degil ama keyifli. Bizde zaten seçenler ya yapıyor ya da çıkıp gidiyor. Hiyerarsisi olan, askeri disiplinle yönetilen bir yer mutfak.

batuhan_piatti
Mutfaga daha çok önem verdikleri için Italya’da egitim daha mı sıkı? Tam profesyonel olarak Italyan ve Akdeniz mutfagının yanı sıra Türk mutfagınıda biliyorum. Mutfakların isleyisi dünyanın her yerinde aynı. Mutfakta bir hiyerarsi vardır. Bir sef vardır, oradan asagı dogru iner. Herkes onu takip eder. Edemeyen safra gibi atılır. Buradakiyle Italya’daki arasinda üslûp farklılıkları vardır, onun dısında her sey aynıdır. Her şefin de kendi şefi olmustur hayatında. O da ondan gördügünü yapar ve ögrendiklerini kendi ögrencilerine ögretir.

Sizin sefiniz kim? Sergio Mei diye bir şef. Four Seasons Milano’nun asıbası. Italya’nın en iyi şefi diyebiliriz. Ben onun yanına sıfırdan girdim. Okul zaten mutfak. Kagıt üzerinde okuyorsunuz ama pratikte mutfaktasınız. Açılışlara, özel davetlere, organizasyonlara katılıyorsunuz. Ne kadar büyük organizasyonlara katılırsanız o kadar büyük tecrübe sahibi oluyorsunuz. Malzemeleri tanıyıp bu şekilde profesyonelleşiyorduk.
Türkiye’de yabanci şeflere ilgi neden fazla? Türkiye her sektörde oldugu gibi yemekte de gelişsiyor. Bugüne kadar Türkiye’de “Kızımı aşçıya mı verecegim?” gibi bir düsünce vardı. Bu, yavaş yavaş degişmeye basladı. Yabancı şeflerin Türkiye’de tutulmasının bir nedeni bizim burada çalısan Türk şeflerin hep Türkiye’de kalıyor olması. Büyük otellerde çalısmaya basladıkları zaman ya dil bariyeri yüzünden ya da baska bir nedenle yurt dışına çıkıp tecrübe edinmekten korkuyorlar. Bu işteki en önemli şey de görmek, gezmek ve tecrübe edinmek. Yurt dışındakı şefler de buraya geldikleri zaman hem bir şeyler katıyorlar hem kendileri de bir şeyler ögreniyor. Çok basit bir örnek vereyim, erik görüyorlar. Avrupa’da yeşil erik yok. Ben çifte vatandas oldugum için hem Türk hem Italyan damak tadını çok iyi biliyorum. Aynı zamanda Venezuela’ya, Kanarya Adaları’na gittim. Bir şefin gelişmesi için baska yerlerde çalışmasi gerekiyor. Hem işin teknigi, hem genel kültür, hem sosyallesmek açısından çok önemli. Türkiye’de de yavaş yavaş başladı. Artık Istanbul’dan, Ankara’dan, Izmir’den bu işi hakikaten yapmak isteyen ve zorluğunu bilen bir sürü genç, bilinçli olarak bu meslegi seçmeye basladı.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Master Chef Batuhan Piatti Zeynioğlu Kimdir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7440
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1066

Sponsor Bağlantılar