2011 SBS Tercihleri Nasıl Olacak?

Eğitim 08 Temmuz 2011
1209

2011 SBS 8.sınıf sınav sonuçları açıklandı.Tercihler 8-20 Temmuz arasında yapılacak.MEB, SBS’de tercih sistemini değiştirdi. Geçtiğimiz yıl okullarda büyük kontenjan açıklarının kalması ve düşük puan alan öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirmesiyle ortaya çıkan tepkiler sonucunda MEB bu yıl tercih sistemini yeniden düzenledi.
Buna göre öğrenciler 8-20 Temmuz tarihleri arasında 12 tercihten oluşan tek bir tercih listesi yapacak. Bu listeyle öğrenciler yedek ve asıl olarak yerleştirme işlemine girecek.

Öğrenciler ek yerleştirme döneminde yeni bir liste yapmayacaklar ve bu listeyle 4 kez yedek yerleştirme işlemi yapılacak. Bu durumda öğrencilerin tercih listelerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor. Tercihler bir kez ve 8-20 Temmuz 2011 tarihleri arasında en fazla 12 (on iki) tercih yapılacak. Öğrenciler internetten tercih yapabileceği gibi okullarından destek alarak da tercih yapabilirler. Ancak her durumda okulun tercih işlemini onaylaması gerekmektedir. Tercih öncelik sırasına ve bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır.

sbs_kalkiyor

Öğrencilerin ve velilerin birçoğu SBS sonuç karnesi yorumlamakta sıkıntı yaşarlar. Karnede birçok sayısal veri bulunmaktadır. SBS karnesi yukarıdan aşağıya devam eden
4 bölümden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm en önemli bölümdür. Bu bölümde öğrencinin yerleştirme puanı OYP’si yer alır. Bu puan öğrencinin tercihte kullanacağı puandır. Ancak tercihte puan değil, sıralama değil, başarı sırası önemli olduğu için tercih yaparken “genel başarı sırası” kullanılmalıdır. Bu sıralama Türkiye başarı sıramızı gösterir. Sonuçta öğrenciler fen lisesi, Anadolu öğretmen lisesi gibi farklı illerdeki okulları da tercih ettikleri için il başarı sıraları asla kullanılmamalıdır. Yüzdelik dilim veya il başarı sırası dikkate alınmadan öğrencini genel başarı sırasıyla okulun bir önceki yıl 1. yerleştirme sonucunda oluşan başarı sırası karşılaştırılarak tercih yapılabilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“2011 SBS Tercihleri Nasıl Olacak?” hakkında 2 yorum var

  • emre

    tercihler internetten mi ? olacak ve hangi site nasıl yapılacak

  • emre

    hadiiii

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar