Facebook’ta Yeni Tehlikeli Virüs

Aktüel, Teknoloji 05 Ağustos 2011
917

Facebook paylaşım sitesinde yeni ve tehlikeli bir virüs tüm hızıyla yayılıyor..ESET, sosyal paylaşım platformu Facebook aracılığıyla yayılan yeni ve tehlikeli bir truva atı tespit etti: Win32/Delf.QCZ.
Facebook’un mesajlaşma uygulamasını kullanan bu yeni truva atı “Hi how are you” mesajı ile kullanıcıları kandırmaya çalışıyor.
ESET’in yaptığı araştırmalara göre Win32/Delf.QCZ truva atı Avrupa ve Doğu Avrupa’daki ülkelerden hızla Orta Doğu’ya doğru yayılıyor. ESET Zararlı Yazılım Araştırma Uzmanı Robert Lipovsky truva atının yayılmak için Facebook’un mesajlaşma uygulamasını kullandığını belirtti.
Lipovsky, kullanıcıların “Hi how are you” şeklinde bir mesaj aldığını, mesajın kullanıcının arkadaş listesindeki birinden gelmiş gibi göründüğünü fakat aslında bot adı verilen zombi bilgisayarlardan oluşan ve saldırgan tarafından uzaktan yönetilebilen bir çeşit ağ tarafından gönderildiğini söyledi. Hatta bazen inandırıcı olsun diye mesaj içinde kullanıcının adının bile yer aldığını, kullanıcının mesaja tıkladığında flash player yüklemesi için yönlendirildiğini ama aslında zararlı yazılımların bu sırada indirilmeye başlandığını belirtti.

Facebook-mesaj-kapatma
BU 5 KURAL ÖNEMLİ
* Öncelikle gelen İngilizce mesajlar konusunda dikkatli olun.
* Youtube’u referans gösteren video linklerine şüphe ile yaklaşın. Şüpheli görünen bağlantılara tıklamayın.
*Mutlaka güncel ve güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanın.
*Sosyal medya güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin ve yalnızca gerçek hayatta tanıdığınız insanlarla arkadaşlık edin.
*Sosyal paylaşım platformlarındaki uygulamalar sanal suçlular tarafından üretilmiş olabilir. Kişisel bilgilerinizi paylaşırken bir kere daha düşünün.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Facebook’ta Yeni Tehlikeli Virüs” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Larry Kim Digitalzone’da!

Larry Kim Digitalzone’da!

05 Ekim 2018
11498
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7612

Sponsor Bağlantılar