Prof Dr.Ömer Özkan ve Eşi’de Yüzlerini Bağışladı..

Sağlık 24 Ocak 2012
699

Türkiye günlerdir ilk yüz naklini gerçekleştiren doktorları konuşuyor..Gerçekleştirilen yüz nakli’de pek çok hastanın umudu oldu..Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren ekibin başı Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi ve çalışma arkadaşı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan açıkladı: Biz de yüzümüzü bağışlıyoruz.
Radikal’den Mine Tuduk’un haberine göre; yalnızca Türkiye’yi değil dünyayı ayağa kaldıran yüz nakli ameliyatının kahramanlarından, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi ve en yakın çalışma arkadaşı Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan, yüzlerini ve tüm organlarını bağışlama kararı aldı.

Yrd. Doç. Özlenen Özkan, “Bebeklikten beri yüzü olamayan hastamız Uğur, ameliyat masasına yattı ve başka bir yüzle kalktı. Ameliyatı yapan hekimler olduğumuz halde, bu durumdan hepimiz çok etkilendik. Bir an bile tereddüt etmeden ben ve eşim yüzümüz ile tüm organlarımızı bağışlamaya karar verdik. Bir umutla, yaşamak için organ bekleyen o kadar çok hasta var ki” dedi.

prof.dr.omer-ozkan
Prof.Dr Ömer ÖZKAN Kimdir?
Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden 1988’de mezun oldu. Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1995’de, uzmanlık eğitimini 1995-2001arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2004 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent oldu. 2004 yılında 6 ay süreyle Japonya’da Tokyo Üniversitesi’nde Perforator Flepler ve Supermikrocerrahi, daha sonra yine 6 aylık süreyle Tayvan I/Shou Universitesi, E-Da Hastanesi’nde Plastik cerrrahi ve el cerrahisi klinik fellow luğu yaptı. 2006 yılında EURAPS Young Plastic Surgeons 3 aylık burs çerçevesinde Almanya Münih’te Bogenhausen Technical University’de fellowluk yaptı. 2002 PSEF (Plastic Surgery Educational Foundation) Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü, 2005 EURAPS Young Plastic Surgeons Scholarship bursu ve 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi Teşvik ödülünü aldı.
Yüz ve vücut estetiği, meme rekonstrüksiyonu, doku kayıplarının onarımı, yüz siniri felcinde yüz kaslarının restorasyonu, mandibula rekonstrüksiyonu, ürogenital cerrahi ilgilendiği konular arasındadır.
Yüz bağışlamak için ne yapmalısınız?

2238 sayılı yasaya göre, organ bağışı için 18 yaşını doldurmuş olmak ve akli dengesi yerinde olmak şart. Bu kriterlere uyan herkes hastaneler, sağlık müdürlüğü, ehliyet alımı sırasında emniyet müdürlükleri, organ nakli merkezleri ve vakıflarında organ bağışı belgesi doldurulabiliyor.
Kişinin üzerinde, sağlığında organlarını bağışladığına dair belge yoksa yakınlarının rızasının alınarak organ nakli yapılabiliyor. Ancak kişi organlarını bağışlasa da aile istemezse, belge olmasına rağmen organlar alınamıyor.
Ve kadavradan organ nakli için beyin ölümü belgesi şart. Bağışlanan organlar, bakanlığa bağlı Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından acilliği ve doku uyumuna göre uygun alıcıya nakil ediliyor. Kalp, böbrek, karaciğer gibi organların yanı sıra artık nakli yapılabilen yüz, rahim, kol, bacak, nefes borusu, saçlı deri gibi organlar için ise yeni yönetmelik oluşturuldu. Yeni yönetmelik kısa süre içinde yürürlüğe girecek.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Prof Dr.Ömer Özkan ve Eşi’de Yüzlerini Bağışladı..” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
129
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1060
Acaba Hamile Miyim?

Acaba Hamile Miyim?

27 Kasım 2015
818

Sponsor Bağlantılar