Ter Önleyici Deodarantlar Kanser mi Yapıyor?

Sağlık 12 Ocak 2012
709

Ter önleyici deorollon ve deodarantlar bayanlarda meme kanserini tetikliyor.İçerisinde bulunan Alüminyum’un zararlı olduğu ve kansere sebep olduğuda bilim adamları tarafından onaylandı.
Ter önleyici deodorantların büyük bölümünde kullanılan alüminyumun meme kanseri riski taşıdığı ispatlandı. Bu deodorantların içerdiği aluminyum chloride maddesinin göğüs hücrelerinde tümör oluşumuna yol açtığı tespit edildi.

Bilim dünyasında yeni tartışma dünyada yüzmilyonlarca insanın her gün kullandığı deodorantlar konusunda patlak verdi. Bundan 6 yıl önce İngiliz bilim adamlarının Keele Üniversitesi’nde yaptığı çalışmada 17 kanser hastasının göğüs tümörlerinde ve koltuk altına yakın bölgedeki dış bölgede alüminyum yoğunluğu tespit etmesi ter önleyici deodorantlar konusunda tartışma başlatmıştı. İsviçreli uzmanların dün yaptığı açıklama bu şüpheleri doğruladı. Cenevre Üniversitesi’nden biyolog Stefano Mandriota ile göğüs kanseri uzmanı Andre-Pascal Sappino tarafından yapılan araştırmada özellikle ucuz deodorantlarda ter önleme özelliği nedeniyle kullanılan aluminum chloride maddesinin göğüs hücrelerini tahrip ettiğini gösterdi.

koltukalti-deodorant
Risksizi 6-7 kat pahalı
Jounal of Applied Toxicology dergisinde yayınlanan bilimsel makalede laboratuvar ortamında incelenen göğüs hücreleri deodorantlarda kullanılan bu kimyasala maruz bırakıldı. Birkaç hafta sonra hücrelerde bozulmalar gözlemlendi. Uzmanlar, alüminum chloride’in hücrelerde “normal olmayan” değişimlere yol açtığını, bunun da tümör oluşumu öncesi aşamalarda görülen değişimlere işaret ettiğini vurguladı. Alüminyum kimyasalları, deri gözeneklerini tıkayarak terlemeyi önledikleri için piyasada bulunan birçok anti-perspiran deodorantta, ter önleyici kremlerde kullanılıyor. Bu kimyasalı barındırmayan ürünler 6-7 kat daha pahalıya mal olduğu ve satıldığı için hem üretici firmalar, hem de son kullanıcılar tarafından alüminyum içeren deodorantlar tercih ediliyor

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ter Önleyici Deodarantlar Kanser mi Yapıyor?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
129
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1060
Acaba Hamile Miyim?

Acaba Hamile Miyim?

27 Kasım 2015
818

Sponsor Bağlantılar