Yeni Türk Lirası Simgesinin Anlamı

Aktüel 01 Mart 2012
2126

Yeni Türk lirası simgesi vatana millete hayırlı olsun..Türk lirasının yeni simgesini çizen ekibin başında bulunan Tülay Lale tasarımıyla birinci oldu.Tülay Lale 1977 yılı Konya doğumlu bir jeoloji mühendisi.Tülay Lale’nin başharflerininde TL olması oldukça ilginç bulundu..Tülay Lale CNBC’ye Logo ile ilgili detayları anlattı…Logonun doğuşunu anlatayım. Logoyu oluşturmadan önce araştırma içine girdik. Para simgelerinin hepsinde çizgilerin olduğunu gördük. Biz bu çizgilere anlam katmak için uğraştık. Yatay çizgiler doğuyla batı arasında köprüyü simgeliyor.

turk-lirasi-simgesi.jpg

Batısını su-okyanus gibi düşünebiliriz, ‘l’nin kuyruğunu doğuya uzanan bir kapı olarak düşünebiliriz. Doğu ile batı arasındaki köprü olduğunu ifade etmeye çalıştık. Başbakanımızın söylediği çıpa sembolüyle benzer olması tesadüf ama biz tasarlarken onu düşünmemiştik.Öyle bir simge yapmalıydık ki, hem elle kullanımda hem de bilgisayar kullanımda çok rahat olmalıydı. 1:6 oranı şartnamelerde isteniyordu.

Klavye ve insanların kullanımı, doğu-batı sentezine kağıt üzerinde karar verdikten sonra çizime geçildi.
Çizgilerin önemi var. İki çizgi olması, köprü anlamına geliyor. ‘l’nin yukarıyı göstermesi de ilerlemeyi kaydediyor.
Dünya klavyelerinde bu tuşlar yoksa koymak zorunda kalacaklar. Dünyada da tanıtıma ihtiyaç var. Ajans olarak tanıtımını yapabileceğimizi düşünüyoruz.
Türk Lirası’nın simgesi için 8362 başvuru yapıldı. Bu başvurular arasında 7 simge finale kalırken, birincilik ödülüne layık görülen tasarım Tülay Lale’ye ait oldu. Finalde elenen simgeler ise şöyle…

TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL’nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı.
Finale 7 tasarım kaldı. Tülay Lale’ye ait olan tasarım birincilik ödülüne layık görüldü. Lale’nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yeni Türk Lirası Simgesinin Anlamı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7612
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1196

Sponsor Bağlantılar