3 Boyutlu Kağıt Kabartma Sanatı

El Emeği-Hobi, Ev-Dekorasyon 30 Ocak 2013
1671

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatlarından biri olan 3 boyutlu kağıt kabartma sanatını yakından tanımaya ne dersiniz?
Osmanlı döneminde türklerin geliştirdiği en önemli sanatlardan bazıları;Tezhip, Hat, Ebru, Minyatür ve Kat’ı sanatlarıdır. Bunlardan Kat’ı sanatı ince kağıt oymacılığı ile çeşitli desenler ve süslemeler elde etmektedir. Kağıt oyma ve kesme tekniği ile ayrıca Üç Boyutlu Resim’ler de (tablo) yapılmaktadır.Bunların en önemli örneklerinden bazıları 1700-1800’lü yıllarda yapılmıştır ve Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenmektedir. Resimlerin on-onbeş adedinden kabartılmak istenilen yerler özel teknikler ile büyük titizlikle, çok keskin ve özel makaslar , kretuar ve maket bıçakları ile kesilip oyulur. Bu parçalar belli bir perspektif anlayışı ile özel tutkallarla tekrar birleştirilerek neredeyse gerçekmiş gibi duran unsurlar oluşturulur. Tüm unsurlar sonunda resmin kendisini oluşturmak üzere montajlanır ve tablo üç boyutlu olarak yeniden ortaya çıkarılır.

Genel bilgi:Ertuğrul Özkasnaklı

3 BOYUTLU KABARTMA RESİMLERE ÖRNEKLER

eski_osmanli_pazari

Eski_osmanli_ayakkabi_tamirci

Eski-istanbul-antikacisi-3-boyutlu

NOT:RESİMLER HAKKINDA BİLGİ  VE SATIN ALMAK İÇİN BURADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ..

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“3 Boyutlu Kağıt Kabartma Sanatı” Konulu yazıdaki yorumlar

 • Ferhunde

  Resimler harika.Bende ünlü ressamların tablolarını ahşap rölyef olarak yapıyorum. Benimkilerde çok özel.

 • İlginizi Çekebilir
  Arabalı Çocuk (Yatak) Odaları

  Arabalı Çocuk (Yatak) Odaları

  03 Aralık 2010
  2561

  Sponsor Bağlantılar