Mart 2013’ün En İyi Kitapları

Aktüel 29 Mart 2013
1154

Mart ayının son günlerini yaşadığımız şu günlerde eğer bir kitapçıya gidip,kitap alacak vaktiniz yoksa eğer Mart ayının öne çıkan kitaplarına bir göz atın deriz..
Mel’un – Bir Us Yarılması, Selim İleri, Everest Yayınları, 592 sf, 24,00 TL Selim İleri’nin kaleme aldığı “Mel’un” edebiyat çevreleri tarafından “bir başyapıt” olarak adlandırılıyor. Usta’dan bir başyapıt, Unutulmayacak bir roman! Kitabın içinden: Tarih sırtımızdaki kambur mu: Nerede yanlış yapmıştık? “Yalnızlığım için içiyordum. İnsansızlıktan donmamak, ölmemek için. Delirmeme ramak kalıyor, yine içiyordum. İkinci Sayru, ‘Evine dön! Evine dön!’ diyordu; dinlemiyordum onu.” Fakat neden? “Tam o senelerde, herkesin Rus salatası olarak bildiği, patatesli, kornişonlu, mayonezli salata birdenbire Amerikan salatası oldu.” Hayat mı dekor mu? “En büyük işkence, Şark nedir, Garp nedir bilmemektir. İki âlemin ortasında yaşıyorsun ve ikisi arasına sıkışmışsın, haberin yok!” Asırlar mı, cinnet mi? “Sayru söyle bana: Hangi kardeşini, kardeşimi öldürdüm? Kaç kardeşimi öldürdüm?” Taht için kan dökenler, vicdanını kaybetmiş bir insanlık mı yarattılar?

nasil-kadin-olunur

Boş Koltuk, J.K.Rowling, Doğan Kitap, 592 sf, 32 TL J.K. Rowling bu kez “büyükler” için küçük bir kasaba hakkında büyük bir roman yazdı. Pagford… Küçük bir kasaba… Mutlu görünen insanlar… Ama bir pazar günü kasabanın kaderi değişmeye başlar. Bir adam ölür. Bir koltuk boş kalır. Büyükler bu koltuğa sahip çıkmak için kavgaya tutuşurken kasabanın çocukları bu mücadelede taraf olmak zorundadır artık.
Beyaz Türkler Küstüler – Or’da Hâlâ Kimse Var mı?, Alev Alatlı, 5. Kitap, Everest Yayınları, 460 sf, 22,00 .TL Alev Alatlı’nın 1992’de yayımlanan ve Türkiye’nin dönüşümlerini çözümleyen dörtlemesi “Or’da Kimse Var mı?” her kitabıyla geniş ve yoğun tartışmalara yol açmıştı. Dizinin ilk kitabı Viva La Murte’yi izleyen ‘Nuke’ Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni! ve O.K. Musti Türkiye Tamamdır’ ın ardından Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler aracılığıyla yirmi yıl sonra yeniden soruyor: “Orda Hâlâ Kimse Var mı?” Beyaz Türkler Küstüler’in başkişilerinden Mehmet Sedes, efsanevi Günay Rodoplu’nun trajik hikâyesini anlatan kişi, 70’li yılların TİP kökenli militanı. İkinci eşi Meral, aynı yılların THKP-C militanı; anneleri Mübeccel Atiye, ’40’lı yıllardan, Behice Boran, Niyazi Berkes, Muzaffer Şerif Başoğlu’nun DTCF’den arkadaşı. Amiral bir eş, Prof. Ayhan Songar, Prof. Recep Doksat’la içli dışlı bir muhit; Mübeccel Atiye hocanın temsil ettiği “orijinal beyaz Türk” 1940’lı yılların “laik-hümanist” eğitiminin şekillendirdiği Nişantaşı-Ayvalık tipolojisi.

dumankara
Dumankara, Senaryo: Levent Cantek, İletişim Yayınları, 232 sayfa, 20,50 tl Dumankara, Hayat Bir Yangındı albümü, Ankara’yı 21 hikâyeyle anlatıyor, yeraltının dumanını tüttürüyor, sokağın kirini konuşuyor. Perdesi kısa gelmiş evi, kale arkasını, çıldırmasa görülmeyecek yoksulları, para kokan âlemleri, “Lan sen ne alçaksın dünyayı” dönderiyor… Türkiye’de çizgi roman, mizah dergileri dışında üretilmiyor dense yeridir. Çizgi roman albümleri daha önce tefrika edilmiş yayınlardan derlendiği için bağımsız kitap tasarılarına ise handiyse hiç rastlanmıyor. Dumankara, Hayat Bir Yangındı, bu bakımdan yepyeni ve benzeri olmayan bir kolektif çalışmanın ürünü; 1916 yılından günümüze değin tamamı Ankara’da geçen, senaryosu Levent Cantek’e ait edebî nitelikli 21 hikâyesiyle 19 çizeri bir araya getiren önemli bir grafik roman seçkisi… Her biri kendine özgü farklı bir estetik anlayışla hikâyeleri yorumlayan çizerler, enerjik ve güçlü bir albüm sunuyorlar. Ayhan Hayrula, Berat Pekmezci, Çağrı Coşkun, Emre Yüce, Ender Özkahraman, Ethem Onur Bilgiç, Gökhan Güneş, Mert Yavaşca, Murat Başol, Murat Gürdal Akkoç, Onur Atay, Ömürden Bakaçhan, Sefa Sofuoğlu, Sümeyye Kesgin, Taner Duran, Uğur B. Sertçelik, Uğur Erbaş, Utku Yavaşca ve Zeynep Özatalay’ın çizgileriyle…
Yalos, Semra Aktunç, Yapı Kredi Yayınları, 85 Sayfa, 7 TL Başkalarının Fotoğrafı ve Öyküler Unutmaz ile adını duyuran Semra Aktunç, yeni öykülerini Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yalos’ta bir araya getiriyor. “Yalos” (driftwood), akarsularla denizlere ulaşıp dalgalarla kıyılara vuran odun parçalarına deniyor… Aktunç’un, doğanın ve zamanın yarattığı bu ağaçtan heykellerin adını kitabına koyması boşuna değil: Kaybolmaya yüz tutmuş incelikler Yalos’ta ustalıkla anlatılıyor.
Nasıl Kadın Olunur, Caitlin Moran, Yabancı Yayınları, 344 sf, 22 TL 2010 yılında İngiltere’de “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü alan, 2011’de de Times’taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın “Yeni bir feminist manifesto” olarak nitelendirilen kitabı Nasıl Kadın Olunur? Yabancı Yayınları tarafından Türkçe’de. Ünlü gazeteci Caitlin Moran’ın kendi hayatından örneklerle bir yazar, anne, eş olmanın zorluklarını özgün bir dille ve eğlenceli benzetmelerle anlattığı kitabı Nasıl Kadın Olunur? yayınlandığı dönem gördüğü ilgi sonucu New York Bestseller’ı oldu. Moran, kitabı yazmasının asıl sebebini; on üç yaşındayken kadın olmayı anlatan bir el kitabı bulamaması olarak gösteriyor. Nasıl Kadın Olunur’da, ergenlik döneminde kitaplara ve müziğe sığınmasından ilk aşkına, cinsiyetçilikle ilk karşılaşmasından evlenmesine, “doğru” ayakkabıyı seçmenin hayatî öneminden 35 yaş krizine kadar hayatının en önemli ve ayrıca en mahrem anlarını okuyucuyla paylaşıyor.

 donmek-mumkun-olsa
Dönmek Mümkün Olsa, Marc Levy, 293 sf, 21 TL Romanları kırk beş dile çevrilen ve milyonlarca satan Marc Levy, dünyada en çok okunan Fransız yazar unvanını yıllardır koruyor. Levy, gerçekle kurguyu ustaca harmanladığı, tutku, aşk, heyecan ve gerilim dolu bu romanla, okuyucuyu Keşke Gerçek Olsa’dakine benzer bir maceraya sürüklüyor bir kere daha! New York Times’ın genç ve başarılı muhabiri Andrew Stilman gençlik aşkıyla yeni evlenmiş, bir yandan da hayatının en önemli haberinin izini sürmektedir. Ancak sabah koşusu için gittiği parkta bıçaklı saldırıya uğrayarak ağır yaralanır. Gözlerini açtığında zaman içinde iki ay öncesine gitmiştir, hem araştırmasını sona erdirmek hem de kendisine vahşice saldıran kişiyi bulmak için altmış günü vardır. New York’tan Buenos Aires’e kadar uzanan amansız yarış başlamıştır artık.
Hissetmeye Var mısın, Indigo Bloome, Altın Kitaplar, 288 sf, 17 TL “Avalon” üçlemesinin ikinci kitabı Hissetmeye Var mısın? raflardaki yerini aldı. İlk romanı Oyuna Var mısın? ile okuyucunun beğenisini kazanan Indigo Bloome, Hissetmeye Var mısın? ile “Avalon” serisine devam ediyor. Okuyucuyu güven, ihanet, arzu, aşk ve risk arasındaki karmaşık ilişkinin keşfine çıkaran Bloome bir yandan da heyecanın dozunu artırıyor! Oyuna Var mısın? ile erotik roman yazarlığında kendini ispatlayan Bloome, Hissetmeye Var mısın? ile macera romancılığında da iddialı olduğunu gösteriyor!

Kaynak:Habertürk/Kültür-sanat

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mart 2013’ün En İyi Kitapları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7567
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1159

Sponsor Bağlantılar