Tükenmişlik (Burnout)Sendromu Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Aktüel, Sağlık 27 Mayıs 2013
1098

Daha önce oyuncu Dağhan Külegeç’in Tükenmişlik(Burnout) hastalığına yakalandığını ve atlattığını duymuştuk.Şimdi ise Muhteşem Yüzyıl’ın Hürrem’i Meryem Uzerli’nin bu hastalığa yakalandığı ve Berlin’de bir klinikte tedavi olduğu iddaa ediliyor..
Peki nedir bu tükenmişlik hastalığı,kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu” ruhsal bir bozukluk değildir ancak bazı kişilik yapılarında daha kolay ortaya çıkabilir. Sıklıkla depresyonla karıştırılma riski vardır. Belirtilerdeki benzerlik dikkat çekicidir kişinin depresif duygulanımı da mevcuttur ancak tükenmişlik sendromunda depresyondan farklı olarak, kişi “bu durumu yaşadığı ortamdan uzaklaşıp farklı bir ortama geçtiğinde” duygulanımı değişebilir , sıkıntıya düşen yaşamsal fonksiyonları normale dönebilir.

Tükenmişlik sendromu, “kendisinden, yaşamdan ve diğer insanlardan beklentileri yüksek olan”, “insanları önemseyen, onların beklentilerini/gereksinimlerini karşılamaya çalışan”, “insanlara değer veren”, “işini en iyi biçimde yapmaya çalışan”, “yaşamda yüksek hedefleri ve yüksek idealleri olan”, “yaptığı işe gelir getiren bir etkinlik olması yanında başka anlamlar da yükleyen”, “yaşadığı her sorunda kendini suçlamaya ve kendini olumsuz değerlendirmeye eğilimli”, “yetersizlik duygularına sahip”, “kolayca moral bozukluğu yaşayan” kişilerde daha çok görülmektedir. Ayrıca kişinin iş yaşamı, aile yaşamı ve sosyal yaşam gibi birden çok alanda stres yaşatan olayla karşı karşıya kalması ve stres yaşamaya yatkın bir kişilik yapısına sahip olması da tükenmişlik sendromunun ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

tukenmislik-sendrom
Tükenmişlik Sendromu birşeyleri unutmakla başlar. Bir süre sonra bir numaraya bir ismi hatırlamaz, planlarının içinde kaybolur, kafası karışır… İlkönce hatırlama, hafıza sorunları ve dikkat dağınıklığı yaşanır. Zamanla çöküş bedene de yansır. Bağışıklık özelliği kaybedilir. Kişinin kendi kendinden uzaklaştığı bir süreçtir. İnsanlar o kadar başkaları için çırpınırlarki kendilerinden iyice uzaklaşırlar. Burada önemli bu hastalığı yaşayan kişilerin bu durumu çalıştıkları kurumla paylaşmasıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tükenmişlik (Burnout)Sendromu Nedir?Belirtileri Nelerdir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

08 Ağustos 2018
11162
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7623
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
5801

Sponsor Bağlantılar