İŞ GÜVENLİĞİ MÜFREDATI

Aktüel 02 Temmuz 2013
912

Uzun yıllar büyük sıkıntılara yol açan, hatta işçi ölümlerine ve yaralanmalarına yol açan iş güvenliği meselesi, artık problem olmaktan çıkıyor. Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı ayarlamalar ile artık elliden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu hale getirildi.

İşyeri hekimi olabilmek için tıp fakültesi mezunu tıp doktoru olmak gerekiyor. Ancak iş güvenliği uzmanı olmak için, fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş olmak ya da teknik öğretmen ve fizikçi olmak gerekmektedir. Bahsi geçen bu kişiler, bakanlıkça onay verilmiş eğitim kurumlarında kurs görebilir ve sertifikalarını alabilirler.

is_guvenligi

İş güvenliği uzmanlığı müfredat konuları, çok geniş bir yelpazede ele alınmış ve iş güvenliğini ilgilendiren pekçok farklı konu da müfredata dahil edilmiştir. Bunlar arasında iş sağlığı ve güvenliğinin kavram ve kurallarının gelişimi, iş sağlığı güvenlik kültürü, Türkiye’de ve dünyada iş sağlığı ve güvenliği, temel hukuk, iş hukuku, kanunlarda iş güvenliği, iş güvenliği hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği kuralları, her türlü risk etmenleri, risk yönetimi ve değerlendirilmesi, iş hijyeni, işyeri bina ve eklentileri, koruma politikaları, acil durum planları ve iş kazaları gibi önem bakımından üst sıralarda yer alan konular bulunmaktadır. Ancak müfredat bu konularla sınırlı değildir. 220 saate yayılan eğitim programı, iş güvenliği uzmanlığı için gerekli başka bilgileri de içermektedir.

Uzmanlık eğitimi, belli başlı aşamalardan meydana geliyor. Bu süreç şöyledir. Öncelikle adaylar İGU programına tabi tutulurlar. Bu program, öğretme ve öğrenme süresi göz önünde bulundurularak 220 saat olarak düşünülmüştür. Eğitim sürenin de içinde yer aldığı ölçme ve değerlendirme, eğitimin esan süreçlerinden biridir. Ardından uygulamalı eğitim başlar. Bu eğitimde uygulama ve yüzyüze eğitimin esasları önem kazanır. Çünkü iş güvenliği uzmanlığı müfredatı, hem örgün eğitimden hem de uzaktan eğitimden meydana gelir ve 40 saatlik bir uygulama (yani staj) dönemi içerir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İŞ GÜVENLİĞİ MÜFREDATI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7568
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1159

Sponsor Bağlantılar