Evde Kırma Yeşil Zeytin Yapımı

Yemek Köşesi 08 Eylül 2013
1345

Artık sonbahara girdik.Yavaş yavaş zeytin yapma zamanı da yaklaşıyor..Bir aya kadar pazarlarda yerini alan yeşil zeytin evde nasıl hazırlanır bilmeyenler için anlatalım..
Pazardan arzu ettiğiniz kadar kırmalık yeşil zeytini alın.Evinizde güzelce yıkayıp,etrafa kırdığınızda yağının sıçramaması için büyükçe bir plastik leğende kırma işlemine başlayabilirsiniz..Ya temiz bir taşla ya da cam şişenin alt kısmıyla rahatlıkla kırabilirsiniz..Zeytinlerin tümünü kırdıktan sonra 5 litrelik plastik bidonlara (en pratiği bu çünkü) doldurup üzerini  kaplayana kadar temiz su ilave edin..

evde-kirma-yesil-zeytin

Bu zeytinlerin her gün düzenli olarak suyunu değiştirin.Bu işlem acısı çıkana kadar devam etmeli..Tadına bakıp artık yenebilir kıvama geldiğini anladığınızda en son suyuna bol miktarda kayatuzu ve limon tuzu’nu ekleyin.(az tuzlu olursa zeytin zamanla bozuluyor..)Sonra soğuk kış günlerinde kendi emeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz..

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Evde Kırma Yeşil Zeytin Yapımı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Yaz Mevsimin Kaptanı

Yaz Mevsimin Kaptanı

10 Temmuz 2017
4294

Sponsor Bağlantılar