Tuncay Kurtiz’in Ölmez Ağacın İnsanları İsimli Son Kaydı

Aktüel 30 Eylül 2013
1422

Geçtiğimiz Cuma sabahı evinde ani bir şekilde hayatını kaybeden Tuncay Kurtiz’in son kaydı ortaya çıktı..Ölümüyle herkesi derin üzüntüye boğan başarılı sanatçı Tuncel Kurtiz’in son sürprizini, aşkla bağlı olduğu ve yine vasiyeti üzerine gömüldüğü Kazdağları’nın insanlarına yaptığı ortaya çıktı..
Tuncay Kurtiz aynı zamanda diş hekimliğini de yapan amatör fotoğrafçı Tolga Özmen’in, Kazdağları’nda yaşayan köylülerin zeytin hasadı sırasındaki çileli yaşamını anlatan fotoğrafları gördükten sonra, zeytine, yöre insanına olan aşkını, eşiyle yazıya döktü ve seslendirdi. Yaklaşık iki hafta önce tamamlanan ve henüz montaj aşamasında olan çalışma ise, Kurtiz’den geriye kalan son eser oldu.Zeyinle ilgili videodaki sözleride bir o kadar anlamlı olmuş usta sanatçının..

tuncel-kurtiz
ÖLMEZ AĞACIN İNSANLARI
“Ben ağaçlardan hepsini severim ama zeytin ağacı bir başka. Her şeyden önce simgeledikleri. Yapraklarıyla barış, altını sarısı yağıyla mutluluk.. Zeytin, insanoğlunun hayatında çok önemli bir yer tutar. Bir efsane ağaçtır zeytin. Nuh Tufanı’n da ağzında zeytin ağacıyla gelen güvercin, tufanının bittiğini müjdelerken, umut ve barışın simgesi olmuştur. Bu ağaç ne batılı, ne de doğuludur, cihanşumüldür. ‘Onun yağı, bütün dünyayı ilelebet aydınlatır’ diye yazar Burhan Oğuz. Peki kutsal zeytin ağacının meyvesi zeytin, hangi çabalarla hasat edilir. Hangi acılarla, ayazda, yağmurda, hastalıklarla traktör sırtlarında sakatlık ve ölümlerle sonuçlanan kazalar sonununda toplanır zeytin. O altın renkli kutsal su, kimlerin güçleriyle üretilir ve verilen onca emeğin karşılığı nedir? Yoksulluk mu, hastalık mı, ölüm mü? Bu mu zeytin emekçisinin kaderi? Ne diyor Cemal Süreya, ‘Şelaleye düşmüştür zeytinin dali. Celaliyim, celalisin, celali'”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tuncay Kurtiz’in Ölmez Ağacın İnsanları İsimli Son Kaydı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7622
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1203

Sponsor Bağlantılar