Bayram’da İyi Kavurma Nasıl Yapılır?

Aktüel, Yemek Köşesi 12 Ekim 2013
1119

Kurban bayramı geldi çattı.Kurban bayramının en güzel yanlarından biride özellikle ilk sabah kahvatısında yenen o leziz kavurmadır.Tadı hep damaklardadır ve hiç unutulmaz..
İyi kavurma yapabilmek te hem marifet hemde püf noktası ister..İyi bir kavurma nasıl olur peki?Öncelikle kuzu eti kavurması tarifi daha sonra dana eti kavurmasının tarifini paylaşalım..

bayram-kavurma
Kuzu eti kavurması:Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz.Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır. Bayram kavurmalarının içine çok malzeme girmez o nedenle soğan lezzet verir. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra servis yapılır.
Dana Eti Kavurması:Dana etiyle kavurmayı yaparken, önce tencereye yağ konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir. Hiç bir şekilde etin kendi yağının dışında yağ ilave etmeyin. Yine dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurduktan sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişirin. Kavurma piştikten sonra tuz, karabiber ve kekikle karıştırarak,servis yapılır.
PÜF NOKTASI: Etlerin, ilk aşamada kızgın ateşte kavrulmasının nedeni, kızgın ateşte kenarından kabuk bağlarsa et suyunu dışarı ve böylece sert olmaz, daha yumuşak ve daha lezzetli olur. Baharat olarak sadece tuz, karabiber ve dağ kekiği kullanılır. Et yemeklerinde tuzun servise yakın atılmasının nedeni ise etin sertleşmemesidir.”

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bayram’da İyi Kavurma Nasıl Yapılır?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7449
Yaz Mevsimin Kaptanı

Yaz Mevsimin Kaptanı

10 Temmuz 2017
4079

Sponsor Bağlantılar