Birbirinden Lezzetli Türk Kahvesi Çeşitleri

Aktüel, Yemek Köşesi 17 Ocak 2015
1424

Geleneksel içeceğimiz türk kahvesini kim sevmez ki?Eski tarihlerden beri en keyifli içecekler arasında birinci sırada gelen Türk Kahvesini kimi zaman keyif,kimi zaman fal kimi zamanda üzerimizdeki mahmurluğu atabilmek için içeriz..Kahvemiz klasik tadı dışında pek çok çeşidi ve lezzeti bulunmakta..merak ediyor musunuz işte detaylar!!
Klasik Türk kahvesi
Dünyanın en ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin cezve içinde su ile karıştırılması ile yapılan,köpüklü ve sert bir kahve türü olarak biliniyor.Türk kahvesi,ayak üstü ve acele içilecek bir kahve olmadığından,hem sunumu hemde içilmesi özel bir ritüel ile yapılıyor.Kahveler arasında en eski ve romantik lezzetlerden biri olarak adlandırılıyor.
Dibek Kahvesi
Aslında dibek kahvesi pişirme şekli olarak değil de bir öğütme yöntemi olarak bilinir.Çok eski tarihlerden beri kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş ya da tahtadan yapılan bir anlamda havan’a benzeyen büyük kaplara konur ve bir tokmakla ince hale gelene kadar ezilirdi. Buradan elde edilen kahve Türk kahvesi pişirir gibi pişirilirdi. Bu yöntemle öğütülen kahve koyu kıvamlı olur ve Dibek kahvesi adını alırdı..

turk-kahve_cesitleri
Kül Kahvesi:
Aslında bu yöntem Türk Kahvesinin asıl yapılış şeklidir.Ancak zamanla evlerde mangal kullanımı bittiği için,bu hazırlama yöntemi de ortadan kalkmıştır.Mangal külü üzerinde yapılan kahve,günümüzde kül kahvesi makinelerinin geliştirilmesi ile restorantlarda ve kafelerde yapılmaktadır.Ancak,aynı tadı vermediği de bir gerçektir.
Menengiç Kahvesi:
Menengiç bitkisinin meyvelerinden yapılan ve son derece yararlı kabul edilen bu kahve,türk kahvesi gibi cezvede pişiriliyor,ancak su yerine süt ile beraber hazırlanıyor.Ülkemizde itlenbik,bittim,çedene,menengiç;gibi adlarla anılıyor ve en çok Akdeniz,Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yetişiyor.
Cilveli Kahve:
Manisa yöresine özgü olan eski bir türk kahvesi türüdür.Osmanlı zamanında evlenme çağındaki kızların görücülerine pişirdikleri bir kahve türü olduğundan isminide buradan almıştır.Farkı ise köpüğün üzerine çifte kavrulmuş ve öğütülmüş bademdir.Bazen,bademin üzerine çeşitli baharatlarda eklenir.Kahve yanında servis edilen kaşık ile badem katmanı yenir.
Süvari Kahvesi:
Genel olarak şekersiz olarak hazırlanan ve fincan yerine çay bardağı ile servis edilen bir kahvemizdir.Ege taraflarında “süvari” Akdenizde Tarz-ı Hususi diye adlandırılır.Genelde sade yapılması sunum şekli ve az köpüklü oluşu onu klasik türk kahvesinden ayrılıyor..
Mırra:
Şanlurfa,Diyarbakır ve Mardin yöresinde yaygın olan Mırra önemli konuklara sunulan çok sert bir kahve çeşidimiz.Kahve ne kadar acı ise sohbetin o kadar tatlı olduğu kabul ediliyor ve önemli törenlerde ikram edilebilmesi töredeki etkinliği gösteriyor.Mırra çabuk içildiğinde damağı yakıyor,yavaş içilince de çabuk soğuyor ve tadı kaçıyor.İkram eden kişinin sağ elinde kahve ibriği,sol elinde ise özel bir şekilde yapılmış iki adet fincan bulunuyor.Cebinde ya da boynunda ise fincanları silecek temiz mendiller bulunuyor.Büyükten küçüğe doğru kişi başına iki kez verilerek tüm odadakilere dağıtılıyor.İki yudumda içilmesi gereken Mırra’nın fincanı,kesinlikle yere koyulmamalıdır.Aksi takdirde ev sahibine bir koç,bir tay ya da bir kaç kilo kahve alma cezası veriliyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Birbirinden Lezzetli Türk Kahvesi Çeşitleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7580
Yaz Mevsimin Kaptanı

Yaz Mevsimin Kaptanı

10 Temmuz 2017
4242

Sponsor Bağlantılar