Click here to send us your inquires or call (852) 36130518

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

Sağlık 08 Ağustos 2018
11118

Sağlıksız beslenme ve yaşama, stres ve daha pek çok faktör her geçen dönemde infertilite yani kısırlık oranlarında bir artış olmasını beraberinde getiriyor. Günümüzde her 100 çiftten 20’sinde 1 yıllık düzenli ilişkiye rağmen bebek sahibi olamama yani kısırlık durumu görülüyor. Hatta bu oranın yaş ilerledikçe arttığını da belirtebiliriz. İşte bu noktada devreye tüp bebek tedavisi giriyor.

Aslında tüp bebek tedavisinden önce uygulanan bazı tedavi metotları da mevcut. Örneğin aşılama tedavisi tüp bebek aşamasından önce mutlaka uygulanması önerilen tedaviler arasında yer alıyor. Bu tedavinin de bebek sahibi olmakla sonuçlanmaması durumunda tüp bebek aşamasına geçiliyor. Ancak tüp bebek tedavisi içinöncelikle yumurtaları uyaran bazı ilaçların kullanılması gerekiyor. Bu ilaçlar kadınların normalden daha fazla yumurta üretmesini sağlıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavi, iki farklı yöntem ile uygulanıyor. Bunların ilki IVF yani “InVitroFertilizasyon” yöntemi, diğeri de ICSI yani mikroenjeksiyon yöntemidir. IVF olarak kısaltılan tedavi tekniğinde yumurtalar kadından özel bir teknikle toplanıyor ve özel kültür tüplerine konuyor. Üzerine sperm ekleniyor ve bu spermlerin kendiliğinden yumurtaları döllemesi bekleniyor. Bu yüzden hem yumurta hem sperm özelliklerinin bu tekniğin uygulanmasına uygun olması gerekiyor.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir yumurtanın içerisine tek bir sperm enjekte ediliyor. Enjeksiyondan sonra anne karnına benzeyen koşullara sahip olan inkübatöre yerleştirilen spemr enjekte edilmiş olan spermin yumurtayı döllemesi ve embriyo gelişim sürecinin devam etmesi bekleniyor.

Günümüzde tüp bebek uygulamalarında başarı oranının geçmiş yıllara nazaran daha yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. İlerleyen teknikler ve artık daha fazla sayıda hekimin bu alanda görev yapması sayesinde daha fazla sayıda çift ebeveyn olma hayalini gerçeğe dönüştürebiliyor. Tüp bebek tedavisi Acıbadem Hastanesi’nde de uygulanıyor. Hatta hastanenin web adresinde bu konuya dair detaylı bilgilerin yer aldığı içerikler de mevcut.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları ise şöyle:

  • 12 günlük yumurta gelişimi
  • Yumurtanın toplanması ve 3 ila 5 gün sürecek olan döllenme
  • Embriyonun anne rahmine transfer edilmesi
  • Transferden 12 gün sonra yapılan gebelik testi
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

23 Kasım 2017
5777
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1742
Acaba Hamile Miyim?

Acaba Hamile Miyim?

27 Kasım 2015
1471

Sponsor Bağlantılar