Click here to send us your inquires or call (852) 36130518

Black Friday İndirimleri Yaklaşıyor

Aktüel 10 Kasım 2018
12538

Tüm dünyayı saran “indirim çılgınlığı günü” Black Friday, yani Kara Cuma, yaklaşıyor. Negatif ismiyle merak uyandıran Black Friday’i, Kara Cuma’dan “Şahane Cuma” haline getirmek için yapılacaklara ve bu farklı, özel günün tarihine bir göz atalım.

Black Friday Ne Demek? Black Friday Ne Zaman?

Black Friday, öncelikle Amerika’da uygulanmaya başlanan ve ülkemiz dahil tüm dünyada fenomen etkisi yaratarak yayılan, birçok mağazada normal günlerde hatta genel indirim günlerinde dahi bulunamayacak kadar şaşırtıcı indirimlerin yapıldığı özel alışveriş günü.Black Friday, Amerika’da Kasım ayının son Perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nü takip eden Cuma günü olarak saptanmış. Bu tarih, içinde bulunduğumuz 2018 yılı için: 23 Kasım Cuma’ya denk geliyor. Özellikle Amerika’da, tüketiciler bir gece önceden bir şenliğe hazırlanır gibi alışverişe hazırlanıyorlar. Cuma sabahı erken saatlerde belirledikleri mağazaların önünde beklemeye başlıyorlar ve kapılar açılır açılmaz mağazalara hücum ediyorlar. Son yıllarda ise Black Friday alışverişi de her alanda olduğu gibi ağırlıklı olarak internete yöneliyor.Müşteriler Black Friday günü e-ticaret ile kendilerini tehlikeye atmadan, ciddi indirimlerle alışveriş yapıyorlar. 

Kulağa Eğlenceli ve Olumlu Gelen Gün, Neden Black Friday – Kara Cuma Olarak Anılıyor?

Bu özel günün tarihçesi ve isminin anlamı ile ilgili birkaç açıklama ve teori var. 

Birincisi: 1961 yılında Philadelpihia’da Noel öncesi Cuma günü çok büyük bir topluluk alışveriş amaçlı evlerinden sokaklara çıkıyor. Bir gazete, oluşan trafiği ve kaosu açıklamak için bu terimi kullanılıyor. İkinci teoriye göre; bu özel günün sabahında mağazalar kapılarını 05:00 itibarı ile açıyorlar. Mağazaların sabahın çok erken saatlerinden yine karanlık olan akşam saatlerine kadar açık olması bu güne Black Friday ismini veriyor.Pozitif bir teoriye göre; şirketlerin finansal hesaplarında kırmızı renk zararı, siyah renk karı gösteriyor. Alışveriş gününün sonunda mağaza ve işletmelerin elde ettiği karı vurgulamak için günün ismi Black Friday olarak anılıyor. Diğer açıklamaya göre ise: çılgın kalabalıkta ezilenler, yaralananlar hatta hayatını kaybedenlerin, mağaza çalışanlarının çok yoğun çalışma saatlerinin, kalabalık, gürültülü sokakların ve trafik gibi üzücü ve negatif sebeplerin güne “kara” damgasını vurmuş olduğuna inanılıyor.

Verilerle Black Friday

 

Black Friday anket ve analizleri yapan bir oluşumun 55 ülkeden derlediği verilere göre; 2017 yılında ABD’de sadece e-ticaret üzerinden satışlar tüm zamanların en üst seviyesine ulaşmış ve 5 milyar doları aşmış.Türkiye’de ise ülkenin %89’u “Black Friday” terimini biliyor. Geçen sene e-ticaret sitelerinde yaklaşık %90 ila % 160 trafik artışı meydana gelmiş.“Elektronik” ise tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “Black Friday”in yıldızı durumunda. Sadece elektronik satan sitelerde site trafiğindeki artış %376 olmuş. Ülkemizdeki bu duruma en iyi örneklerden biri Media Markt Black Fridayindirimleriyle Media Markt.

 

Kara Cuma’yı “Şahane Cuma”ya çevirebilmek

Media Markt, Black Friday ismini, web sitesinde “Şahane Cuma” olarak yansıtmış. Bu günü bir nevi tehlikeli bir tüketim toplumu olarak değil “akılcı ve tutumlu bir toplum” olarak yaşamak gerektiğini belirtiyor. Bu özel gün hem aklımızda kalan ürünlere ulaşmamız hem de ihtiyaçlarımızı gidermemiz için çok iyi bir fırsat. Yılbaşı yaklaşıyor. Örneğin bir hediye listesi hazırlayabiliriz. MediaMarkt’ın 23 Kasım 2018 “Şahane Cuma” gününü kaçırmayıp akılcı alışverişler yaparak, bütçemizi en iyi şekilde kullanarak isteklerimize ulaşabilir, sevdiklerimizi sevindirebiliriz. Alışverişimiz ile ülke ekonomimizi de canlandırırken maksimum faydayı elde etmiş oluruz ve böylece Black Friday’i “Şahane Cuma” haline getirebiliriz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Black Friday İndirimleri Yaklaşıyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7612
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1196
Banyolar Rengârenk

Banyolar Rengârenk

24 Aralık 2016
1227

Sponsor Bağlantılar