Yalın’ın Bit Pazarı ile Fairytale aynımı?

Aktüel, Müzik 19 Mayıs 2009
2011

Yalın “Ben Bugün” albümünü 14 Mayısta çıkarttı.Albümdeki tüm şarkılar şahane fakat heryerde yazıldığı,çizildiği üzere Yalın’ın “Pit Pazarı” şarkısı’nın Eurovision birincisi Alexander Rybak “Fairytale” şarkısıyla olan  benzerliği herkesin dikkatini çekmiş durumda..
Eurovision öncesi, Sözü ve müziği Alexander Rybak’a ait olan şarkı 5 aydır müzik kanallarında ’Eurovision’daki en favori şarkı’olarak yayınlanıyordu. MESAM (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Başkanı Ali Rıza Binboğa  “Eserin gerçek sahibi Alexander Rybak’ın şikayetçi olduğu takdirde Yalın’ın albümü toplanabilir. Eğer altına bir de eser sahibi olarak kendi adını yazmışsa Rybak yüklü miktarda tazminat davası da açabilir. Biz MESAM olarak dünya repertuarını da koruyoruz. açıklamasında bulundu.

yalin

Bu durum karşısında Yalın adına Avrupa Müzik açıklamada bulundu..
İddiaların kendisini çok üzdüğünü belirten Yalın adına bir açıklama yapan Avrupa Müzik, “Her iki şarkının da introlarında keman kullanmak dışında hiçbir benzerlik bulunmamaktadır. Şarkı introlarındaki aynı müzik aletini kullanılmasından yola çıkarak her iki şarkının aynı olduğunu söylemek ve bununda Norveç’lilerden çalındığını itham etmek yapımcı şirket olarak hem bizi hem de Sanatçımız Yalın’ı çok üzmüştür. Konuyla ilgili gerekli hukuki işlemler yapılacaktır” ifadesine yer verdi.
Şarkı 1,5 yıl önce yapıldı
Düzenlemesi Alper Erinç tarafından yapılan şarkının varlığından 1,5 yıl önce yaptığı bir röportajta da bahsettiğini belirten Yalın, şarkının aranje edilmiş halini 1 şubat 2008’de daha önce “Değmez” isimli şarkısını Japon yıldız A.I için İngilizceye çevirerek kullanan Martin Kierzsenbaum’a da gönderdiğini söyledi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yalın’ın Bit Pazarı ile Fairytale aynımı?” hakkında 21 yorum var

 • gizem

  o alexander rybak e mal diyen maldır bunu untmayın

 • İlginizi Çekebilir
  Konut Hesabı Nedir?

  Konut Hesabı Nedir?

  25 Kasım 2017
  7663
  Tatil Zamanı Geliyor

  Tatil Zamanı Geliyor

  08 Şubat 2017
  1229

  Sponsor Bağlantılar