Orucu Bozan ve Bozmayan Haller

Aktüel 17 Ağustos 2009
1159

Ayın 21’inde Ramazan ayına giriyoruz ve oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz neler orucu bozar neler orucu bozmaz kısaca öğrenelim..
Din İşleri Yüksek Kuruluna göre, diş fırçalamak oruç bozmazken, diş macunu veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozuluyor.

*İlk evvela oruç ”akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmayan her Müslümana farz olduğu” vurgulandı.
* Dinimizde Yolculuk, hastalık, hamilelik, çocuk emzirme ile zor ve zahmetli işlerde çalışma durumlarında Müslümanlara bir takım kolaylıklar tanınmıştır.
*Hamile kadınların oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi halinde, oruç tutmayabilirler. Kadınların sütünün kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmamayı tercih edebilirler.
*Oruç tuttuğu takdirde sağlığına bir zarar gelmesinden korkan kimse, oruç tutmayabilir. Bu durumdakilerin, izinli olduğu günler veya uygun zamanlarda tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir.
*Ağız veya burundan su yutulmadıkça yıkanmakla veya gusül abdesti almakla oruç bozulmaz. Geceden cünup olarak imsak vaktine girmek oruca zarar vermediği gibi, oruçlu iken boy abdesti almak da orucu bozmaz.
*Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmadığı gibi, gusletmeyi geciktirerek cünup olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Ancak, zorunlu bir durum olmadıkça, hemen boy abdesti alınmalıdır.

oruc_ramazan_ayi
*Cünup olan kimsenin elini, ağzını yıkamadan yeyip içmesi uygun görülmemiştir. Ancak elini, ağzını yıkadıktan sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.
*Ramazan orucunun mazeretsiz olarak bozulması durumunda hem kefaret, hem de bozulan orucun kaza edilmesi gerekir. Orucun mazeretsiz olarak bozulması durumunda hem kefaret (2 kameri ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmak), hem de bozulan orucun kaza edilir. Diş fırçalamakla oruç bozulmaz, ancak diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişler imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanmalıdır.
*Kişinin kendiliğinden kusması orucu bozmaz, ancak kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, ağız dolusu ise oruç bozulur.
*Sağlık problemleri çerçevesinde, astım hastalarının kullandıkları spreyler, göz ve burun damlaları, kalp hastalarının dil altı hapları ve fitil kullanmak orucu bozmuyor.
*İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlarla lokal anestezi orucu bozmazken, bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozuluyor.

*Kulak zarının delik olması durumunda, kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması halinde oruç bozuluyor, ancak kulağa damlatılan ilaç veya kulağın yıkattırılması orucu bozmuyor.
*Lavman yaptırmak konusunda kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozuluyor. Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, oruç bozulmuyor.
*Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmayan tedaviler arasında sayılıyor. Ancak gıda veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozuyor. Hastaya serum veya kan verilmesinde de, aynı hüküm geçerli oluyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Orucu Bozan ve Bozmayan Haller” hakkında 2 yorum var

 • emine

  blogunuz çok güzel fakat temada üst kısımda bir hata veriyor ve sayfa tam olarak açılmıyor.bilginiz olsun istedim.

 • admin

  Sevgili Emine uyarın için teşekkür ederim..Ben Firefox,explorer ve Google Crome olmak üzere 3 tarayıcıda baktım bir sorun göremedim..

 • İlginizi Çekebilir
  Konut Hesabı Nedir?

  Konut Hesabı Nedir?

  25 Kasım 2017
  7671
  Tatil Zamanı Geliyor

  Tatil Zamanı Geliyor

  08 Şubat 2017
  1235

  Sponsor Bağlantılar