Atatürk Çiçeği Nedir?

Bitki Çayları 04 Ekim 2009
3337

Diğer adı Noel Yıldızı olan Atatürk Çiçeğinin  “Atatürk” adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir,İngilizce adı olan Poinsettia’dır.
Ilıman iklimlerde açık havada yetişebilen ve 5 m yüksekliğe ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir ve boyu genellikle 1 m’ yi aşmaz.

Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
Atatürk Çiçeğinin Bakım Önerileri

ataturk_cicegi
Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran – Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.
Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Atatürk Çiçeği Nedir?” hakkında 18 yorum var

 • rumeysa demirel

  çooooooooooooooooooook teşekkür ederim

 • vcvc

  çok saol Allah razı olsun

 • esra gün

  çok teşekür ederim allah razı olsun tam istediğim gibi saolun 6.sınıfa gidoyrun çok işime yaradı 😀

 • Ebru

  Sitenizi çok beğendim diyemem ama işime yaradı sasğolun yinede 🙂

 • lamia

  güzelll!!! atatürk çiçeği ile ilgili kısa bir bilgiye ihtiyacım vardı bu sitede buldum

 • alex

  çok saolun yaaa tam işime yaradı… tüm fenerbahçelilere selamımı söylerim…..

 • yook

  çok güzel bir çiçek

 • seval

  çok güzel bir çiçek bence herinsan böyle bir çiçeği yetiştirmelidir

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar