Farmville Nasıl Oynanır?

Aktüel 09 Ekim 2009
1202

Herkes şu sıralar Facebookta harıl harıl Farmville oyunuyor,işi gücü tarla ekmek,biçmek olmuş herkesin..Peki nedir bu Farmville?Nasıl oynanır?
Farmvillede amaç ilk etapta tarlanızı ekip yetiştirdiğiniz ürünleri satarak çiftliğinizi genişletmek..Burada hayalinizideki çiftliği rahatça kurabilirsiniz..Mesela ördek,at,koyun gibi hayvanların dışında organik ürünlerde yetiştirebilirsiniz..


Oyunu oynamanız için öncelikle Facebook hesabınız olması gerekir..Eğer Facebook hesabınız varsa oyunun kurallarına ve oynanış biçimine geçebiliriz..
FarmVille’ deki araçlar ve para kazanma yöntemleri :
FarmVille ilk yüklediğinizde yeşil alan üzerinde bulunan kahverengi alan sizin tarlanız buraya ürün ekip para kazanmaya başlıyorsunuz. Para kazandıkça bu kahverengi (Toprak) alanı genişletiyorsunuz.

Plow Tool  tarla oluşturmaya yarar. Para kazanmaya başlamak için en başta tarlanızı oluşturmanız lazım. Bunun için en başta Plow Tool seçin ve alanlar oluşturmaya başlayın. Oluşturduğunuz tarlalar kahverengi olacaktır


Delete Tool var olan eşyaları ya da tarlaları silmeye yarar.


Plant/Harvest Tool : Ekime hazır tarlanız yoksa bu araç ile tarlanızı yenilersiniz. Sonra hazır olan tarlayı bu araçla tıklarsanız, tohum satın alma ekranı yani market çıkacaktır. Buradan en uygun tohumu alıp ekeceksiniz.
Ribbons : Görevlerin Yapıldığı Bölümdür


Market : butonuna basarsanız çeşitli ağaçlar satın alabilir, dekorasyon ürünleri satın alabilirsiniz.


Seeds|Tohum,  Trees|Ağaç,  Animals|Hayvanlar, Buildings|Binalar, Decoration|Dekor, Expand|Genişleme Vehicles|Araçlar anlamına gelmektedir.
Para kazanmanız için burada alacağınız ağaçlar, hayvanlar satın almanız gerekiyor. Binalar ve dekorlarla para kazanamazsınız. Sadece XP yani tecrübe puanı kazanırsınız. Expand ile de tarlanızın boyutunu büyüterek daha çok para kazanabilirsiniz.
Bunun dışında oyun içinde gelen görevleri ACCEPT butonu ile kabul edebilirsiniz. Böylece diğer tarlalara yardıma gidersiniz. Hangi üründen ne kadar XP ve para kazanabileceğiniz ve diğer detayları öğrenelim :
Ekinler oyundaki en büyük seviye ve para kaynağıdır. Oyunda bir çok ekin olmasına rağmen, ekilmeye değer olanlar belirlidir.
Ektiğiniz ürünler büyüdükten sonra büyüme süreleri kadar bir zamana sahiptirler. Bu zaman dolduktan sonra yavaş yavaş bozulmaya başlarlar ve bu süreç olgunlaşma sürelerinin yarısı kadar sürer.
Çileği örnek alalım:
* 10:00 Çileklerinizi ektiniz
* 14:00 Çilekleriniz hasat hazır
* 18:00 Çilekleriniz bozulmaya başladı
* 20:00 Çileklerinizin tümü bozuldu
Not: Unutmayın ki çilekler son 2 saatte sonra rastgele bozulmaya başlar bozulmaları ekim sırasına göre değildir.
Şimdi oyundaki en önemli ekinleri inceleyelim :
Parantez içlerindeki ifadeler sırası ile, olgunlaşma süresi [sa], bir kareden çapa dahil gelecek para [C] ve tecrübedir [exp]
* Seviye 1-8 : Çilek / Strawberries [4 sa, 10 C, 2 exp]
8. seviye kadar oyuncular için en uygun ekindir. Eğer tarlanızı 8 saatten uzun bir süre bırakacaksanız, çilek yerine soya fasülyesini (soybeans) tercih edebilirsiniz.
* Seviye 5 -20 : Bal Kabağı / Pumpkin [8 sa, 23 C, 2 exp]
Bu ekini uyumaya gitmeden önce ekebilirsiniz. (Uyuduktan 4 saat sonra uyanıp tarlanıza bakabilirseniz çilek ekin.) Eğer 8 saatten kısa sürede uyanıp tarlanıza bakabilecekseniz, 17. seviyeyi geçtikten sonra yaban mersinini (blueberries) tercih edin.
* Seviye 5 -20 : Pirinç / Rice [12 sa, 36 C, 2 exp]
Tarlanızı ancak 12 saatten uzun bir süre sonra kontrol edecekseniz bu ekinden ekebilirsiniz.
* Seviye 8 -17 : Ahududu / Raspberries [2 sa, 11 C, 1 exp]
Hızlı tecrübe kazanmak isteyen ve tarlasını 2 saatte bir kontrol edebilecek kişiler için uygundur. Basitçe, 8. seviyede çileklerin yerini alırlar.
* Seviye 17 – 29 : Yaban Mersini / Blueberries [4 sa, 26 C, 2 exp]
Önceden de belirttiğim gibi 8 saatten kısa uyuyorsanız bal kabağı yerine bunları ekebilirsiniz. Bunun dışında 17. seviyede ahududuların yerini alırlar ve 29. seviyeye kadar tecrübe ve para ortak ele alındığında en karlı ürün olarak kalırlar. Gündüz 4 saatte bir tarlanızı kontrol etme imkanınız varsa, bu ekinlerden kesinlikle şaşmayın.
* Seviye 20 – ∞ : Domates / Tomatoes [8 sa, 58 C, 2 exp]
Bu ekinler geceleri için idealdir ve aynı zamanda en çok parayı da yine bu ekinler kazandırır. 20. seviyeye geldiğinizde bal kabaklarının yerini alacaktır. Gece ekmeniz daha makbuldur ve yaban mersini için uykunuzu bölmenize gerek yoktur. Aynı zamanda tarlanızı 8 uzun bir süre sonra kontrol edecekseniz gündüz de ekebilirsiniz.
* Seviye 22 – ∞ : Havuç / Carrots [12 sa, 75 C, 2 exp]
Ekinlerinizi ancak 12 saatten uzun bir süre toplayabilecekseniz havuç ekin. Basitçe, pirincin yerini alır.
* Seviye 23 – ∞ : Kahve / Coffee [16 sa, 108 C, 2 exp]
23. seviyeye ulaştıysanız ve tarlanızı 16 saatten fazla bırakacaksanız kahve ekebilirsiniz.
* Seviye 25 – ∞ : Ayçiçeği / Sunflowers [24 sa, 165 C, 3 exp]
1 gün boyunca tarlanıza bakma şansınız yoksa ayçiçeği ekebilirsiniz. Her ne kadar domateslerin en çok para kazandıran ürünler olduğunu belirtsem de, domatesleri günde 3 kez ekmenin imkansız olduğu düşünülürse (ve diğer kısa dönem ürünlerde de 23 saate tamamlansalar dahi çapa, toplama ve ekme süreleri dikkate alınmalıdır.) ayçiçekleri en kârlı ürünler olarak karşımıza çıkıyor.
* Seviye 29 – ∞ : Böğürtlen / Black Berries [4 sa, 27 C, 2 exp]
Son olarak oyunun en gözde ekinlerinden birisi böğürtlenler. Yaban mersinlerinin yerini alan bu ekinler, ne yazık ki fazladan sadece 1 coins fazla para getiriyor. Biz hesaplamalarımızda bu ekini kullanacağız.
Şimdi gelelim bu ekinleri ne kadar ve nasıl ekeceğinize
FarmVille’ de gün içinde ekinleri ne kadar ve nasıl ekeceğinize ya da bir başka deyişle bir günü nasıl tamamlayacağınızı hesaplayalım.
Hesaplamalarımızı 20 x 20 (şuan ki en büyük çiftlik boyutu) bir çiftliğin tüm alanlarının ekinler için kullanıldığını varsayarak yapacağız ve 4-8-24 saatlik ürünlerin en yüksek seviyede açılanlarını kullanacağız. Son olarak ilk strateji diğerli için referans noktası kabul edeceğiz.
58 | 27
4 x Böğürtlen + 1 x Domates : (Günde) 66.400 Coins ve 4.000 Exp [Referans kabul edelim]
3 x Domates : (Günde) 69.600 Coins ve 2.400 Exp + 3.200 Coins ve – 1.600 Exp
5 x Böğürtlen : (Günde) 54.000 Coins ve 4.000 Exp – 12.400 Coins ve +/- 0 Exp
1 x Havuç + 1 x Böğürtlen + 1 x Domates : (Günde) 64.000 Coins ve 2.400 Exp – 2.400 Coins ve – 1.600 Exp
1 x Kahve + 1 x Domates : (Günde) 66.400 Coins ve 1.600 Exp +/- 0 Coins ve – 2.400 Exp
1 x Ayçiçeği : (Günde) 66.000 Coins ve 1.200 Exp – 400 Coins ve – 2.400 Exp
2 x Havuç : (Günde) 56.000 Coins ve 1.600 Exp – 10.400 Coins ve – 2.400 Exp
6 x Böğürtlen : (Günde) 64.800 Coins ve 4.800 Exp – 1.600 Coins ve + 800 Exp

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Farmville Nasıl Oynanır?” Konulu yazıdaki yorumlar

 • Berke

  Denemedigim Sey kalmadi yok hileler Yok sahte Facebook gruplarinin ucuz numaralari . Arkadasim Bir kitap Önerdi Ve kitabi aldim. Alirken Dedim acep bizimi yiyolar ama Gercektende Inanilmaz Sonuçlar getirdi.Şuanda 63 Lvlim.

 • İlginizi Çekebilir
  Konut Hesabı Nedir?

  Konut Hesabı Nedir?

  25 Kasım 2017
  7671
  Tatil Zamanı Geliyor

  Tatil Zamanı Geliyor

  08 Şubat 2017
  1235

  Sponsor Bağlantılar