Goji Meyvesi Nedir?Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler 09 Mart 2010
3511
Meyve kültürüme yeni bir meyve daha eklendi..Goji adı verilen ve baş ağrısından tutunda uyku problemine kadar pek çok konuda marifeti olan bu meyve küçük ve yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet’te üretilen çalı formunda bir bitkidir.
Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Mutluluk meyvası denilen Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır. Tadı biraz yabanmersinini biraz da kirazı andırır.
Üstelik goji meyvesinin her bir parçasında ayrı bir şifa vardır..Yapraklarından şifa kaynağı çay elde edilir.Parlak meyvesi yenilir.Posasından güzellik kremi elde edilir..Yaprakları ve sapları aynı zamanda yağ kaynağıdır..
Goji kurutulduktan sonra üzüm gibi yenilebilir.Faydaları saymakla bitmeyen bu minik meyvenin o kadar çok mağrifeti varki say say bitmiyor..
**Kolestrolü ve kan basıncı düşürüp kanı temizliyor..
**Tibetliler ona cinsel gücü artırması nedeniyle “Mutluluk meyvası” diyor.
goji
**Goji berry “-27” derece sogukluğa ve “+42” derece ve dahada sıcakları tolere edebilir.Açık ve Kapalı mekanlarda meyve verir. 2 yıl içinde %80 verimlilikle meyve alınır.
**Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.
**Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.
**Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.
**Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.
**Goji çok uzun zamandır Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır.
**Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Goji Meyvesi Nedir?Faydaları Nelerdir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar