Yer Kirazı Nedir?Yer Kirazının Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler 21 Mart 2010
3088

Kilosu oldukça pahalı olan Yer Kirazı,diğer adıyla(Physalis)ortası kahverengi ve sarı çiçeklere sahip bir bitkidir.Olgunlaştıktan sonra sarımtırak bir renk alır.Yer Kirazı içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

yer-kirazi
C,B1,B2,B3,Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.Güney Amerika’da halk tarafından deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedasinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doğal tedavi yönetemi olarak kullanılan bir meyvedir.
Yer kirazı kalorisi az ve yüksek lifli yapısı ile zayıflama ve diyet kürlerinin vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle yer kirazı kurusu yüksek lif oranına sahiptir.
Yer Kirazını ayrıca,Günümüz peyzaj mimarisinde de kullanılabilecek özellikte bir bitkidir. Kurumuş çiçekler bitkinin en dibinden temizlenip, kış dekorasyonunda aranjmanlarda kullanılabilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yer Kirazı Nedir?Yer Kirazının Faydaları Nelerdir?” hakkında 2 yorum var

  • meltem

    bu bılgıyı verdıgınız ıcın cok teskkur ederm

  • black prenses

    yhaa bnim aradığım site bu değil yhaa arkadaşlar off saçma saçma şeyler bulmayın yhaa offf:-)BU SİTEYİ ŞİKAYET EDİCEM WALLA

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar