Atatürk’ün Kendi Sesiyle “Çalın Davullar” Türküsü

Müzik 17 Kasım 2010
1226

Atamızın  orjinal sesinden sonra şimdi de kendi sesiyle “Çalın Davullar” türküsünü seslendirdiği ortaya çıktı.Bu plak sadece Tarık Akan’da var. Tarık Akan, CNN Türk’te yayınlanan Mehmet Yaşin’in sunduğu Bayram Lezzetleri adlı programa konuk oldu. Akan, Atatürk’ün kendi söylediği türkünün kayıtlı olduğu plağı programa getirdi.

 

Dalın Davullar Türkü sözü (HÜSEYİN YALTIRIK-RUMELİ TÜRKÜSÜ)
Çalın davulları çaydan aşağı (MAN)
Mezarımı kazın bre dostlar belden aşaya
Koyun sularımı kazan dolunca(AMAN)

Aman ölüm,zalim ölüm üç gün ara ver
Al başımdan sevdayı götür yare ver

ataturk

Selanik içimde Selam okunur(AMAN)
Selamın sedası bre dostlar cana dokunur
Gelin olanlara kına yakılır (AMAN)

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı götür yare ver

Selanik Selanik viran olasın (AMAN)
Taşını topracını seller alsın
Sen de benim gibi yarsiz kalasın (AMAN)

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Atatürk’ün Kendi Sesiyle “Çalın Davullar” Türküsü” hakkında 2 yorum var

  • Doç. Dr. Hüseyin YALTIRIK

    Bu haberde geçen “Selanik Türküsü” ve kurulmaya çalışılan “Atatürk” ile ilişkisi tamamen düzmecedir. Hiç bir kaynakta Büyük Atatürk’ün bu türküyü dinlediğine ya da söylediğine ilişkin bir belge yoktur henüz. Ayrıca bu türkünün KAYNAK KİŞİSİ yani belgeye dayalı bir EMEK SAHİBİ KİŞİ olarak şunu önemle belirtiriz ki, belgeselciler bu Selanik türküsünü ANADOLULU ağızlara (Kameraman da olsalar) okutmadan önce İYİ FOLKLORCU DANIŞMANLARLA ÇALIŞMALIYDILAR. Bu türkünün Ağız icrası bozuktur ve yöreselliği yansıtmamaktadır. Rumelili “mezarımı gazın” demez; “mezarımı kazın” der. İlginç olanı, bir akademisyen de olan kaynak kişiye sorulmadan, danışılmadan önüne gelen türküyü oraya buraya YANLIŞLIKLAR İÇİNE çekmektedir. EFENDİLER! BU TÜRKÜ ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜNDEN SONRA HÜSEYİN YALTIRIK TARAFINDAN İLK DEFA TRT’DE OKUNMUŞ VE NİHAT KAYA BUNU NOTAYA ALARAK THM REPERTUARLARINA KAZANDIRMIŞTIR… Ulu önderimiz ile bu türkünün ikisinin de Selanikli olmalarından başka hiç bir ORTAK YÖNÜ yoktur… Türkünün başka kıtaları da vardır ve tespit edilmiş belli bir hikâyesi yoktur. Ustaca yakıştırılan hikâyeler ise GERÇEĞİ yansıtsa da bu türkü ile doğrudan ilişkili değildir! Bu vesileyle KAMUOYUNA DUYURULUR… (Doç. Dr. Hüseyin YALTIRIK – TRT İZMİR RADYOSU SANATÇISI – hsyltrk@yahoo.com.tr Tel: 05435102866 )

  • Admin

    Sayın Hüseyin Bey,değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar