Yeni Salgın “EHEC” Virüsü

Sağlık 25 Mayıs 2011
1239

Teknolojik ve bilimsel alanda yaşanan gelişmelere rağmen hastalıkların önüne geçilemiyor.Keçi gribi,domuz gribi gibi daha pek çok hastalığın yanına EHEC virüsü eklendi.
Almanya’da EHEC virüsü (E. Escherichia coli) 3 kişinin ölümüne yol açtı.
Ülkenin kuzeyindeki eyaletlerde etkili olan virüs nedeniyle 400 kişi hastaneye kaldırıldı. 40 hastanın ise hayati tehlikesi olan “HUS sendromu” yaşadığı belirtildi.

Doktorlar çok sayıda kişinin ölebileceğini açıkladı. Hastaneler hastalarla dolup taşmaya devam ediyor.
EHEC virüsü, özellikle böbreği işlevsiz hale getirirken, HUS sendromunu tetikliyor. Enfeksiyon, hayvanlara direkt temastan, bakterili yiyeceklerden ve pastorize edilmemiş süt ile bulaşıyor. Aşağı Saksonya’nın Diepholz bölgesinde 83 yaşındaki bir kadının EHEC virüsünden öldüğü açıklandı. Virüsün bağışıklık sistemi düşük olan yaşlı ve çocuklarla birlikte kadınları etkilediği söyleniyor.

ehec_virus
Yaşlı bir kadının mayıs ortasından beri “kanlı ishal”den dolayı tedavi gördüğü ifade edildi. Açıklamada, laboratuvar incelemelerinde kadında EHEC virüsünün tespit edildiği kaydedildi. Bremen’de de bir başka kadının, henüz kesin olarak belirlenmemekle birlikte EHEC virüsünden öldüğü tahmin ediliyor. Almanya Sağlık Bakanlığı’nın bir sözcüsü, EHEC virüsünün yayılmasıyla ilgili gelişmelerin izlendiğini belirtirken, Schleswig-Holstein Eyaleti Sağlık Bakanlığı’nca, EHEC virüsüne yakalandığından şüphe duyulan hastaların sayısının bir gün içinde iki katına çıktığı ifade edildi.
Hastalığın böbrek yetmezliğine yol açarak ağır bir şekilde seyretmesinden dolayı virüsün yayılmasının endişe verici olduğu kaydedilen açıklamada, uzmanların, virüsün neden kaynaklandığını araştırdığı bildirildi. Hastalığın Almanya’nın başkenti Berlin’e de ulaştığı, 2 kişinin Benjamin Franklin Hastanesi’nde EHEC şüphesi ile muayene edildiği ifade edildi. Hastalığa yakalananların çoğunun kadın olduğu ifade edilen açıklamada, ishale yakalananların hijyenik kurallara uyması ve derhal doktora gitmesi gerektiği belirtildi. Uzmanlar sebze ve meyvelerin çok iyi bir şekilde yıkanarak tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yeni Salgın “EHEC” Virüsü” Konulu yazıdaki yorumlar

 • tommytrend

  E. coli virüs değil bakteridir ve bağırsaklarımızda bolca vardır. Haberde hata olmalı?

 • İlginizi Çekebilir
  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

  08 Ağustos 2018
  11216
  Obezite Cerrahisi

  Obezite Cerrahisi

  23 Kasım 2017
  5843
  Bademin Faydaları

  Bademin Faydaları

  28 Aralık 2015
  1784

  Sponsor Bağlantılar