Ah Şu İçimdeki Mozart Sevgisi

Biyografi, Müzik 24 Kasım 2013
1098

Mozart’ı hepimiz çocukluğumuzdan biliriz ancak ben şu sıralar kendisiyle oldukça ilgiliyim.Kızım’ın konservatuar müzik bölümünde okuması ve yıllardır içimdeki klasik müzik sevgisi beni Mozart’a daha yaklaştırdı..
İlk etapta müziklerini daha yakından tanımakla başladım.Youtube’de baktığımda ilk önüme çıkan eseri Piano Concerto No. 21 – Andante oldu..Dinlemeye başladım dinledikçe dinledikçe dinlemelerin sonu gelmedi..Sonrasında bilindik eserleri..Ama ben hiç dinlemediklerimi kulağımın aşina olmadığı eserlerini bulmak istedim..Sonrasında hayatını araştırıp yakından tanımak istedim Mozart’ı..
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri olarak kabul edilen Wolfgang Amadeus Mozart 14 Kasım 1719 Salzburg’a dünyaya gelir.Mozart 3 yaşında piyano çalmaya ve 5 yaşında beste yapmaya başlar Kendinden 4 yaş büyük Ablası Maria Anna’ nında harika bir yorumcu olmasından dolayı babası iki dahi çocuğunu Avrupa’da tanıtmaya karar verir..İlk olarak 1762’de Münih ve Viyana’ya , 1763’ten 1766’ya değin süren ilk uzun turnede de Münih, Augsburg, Frankfurt, Cologne, Brüksel, Paris ve Londra’ya giderler..
Mozart  Mannheim’da bulunduğu sırada 18 yaşındaki Aloysia Weber’e aşık olur. Aloysia ile İtalya’ya gitmek ister ancak reddedilir Morali bozuk ve sinirli bir şekilde Salzburg’a dönen artık keman çalmayacağını, sadece klavyeli enstrümanlar ve aryalar üzerinde çalışacağını söyler; ancak Sinfonia Concertante isimli keman ve viyola için konçertoyu besteler.

mozart_aski
Entrikaları tanımayacak kadar saf bir yüreği, çıkarlarını korumayı bilmeyen çocuksu yönü ile etrafında dönenleri farketmez ve 1781 yılında Salzburg Başpiskoposu’nun oyunları sonucu görevden alınır. Buna çok sinirlenen Mozart, hakarete uğradığını ve intikamını alacağını söyler; ama böyle bir durum olmaz. Viyana’ya yerleşen bu kez Weber ailesinin ortanca kızı Constanze’ye aşık olur ve evlenir.Babası bu evliliğe hiç bir zaman onay vermez..Çünkü  Weber ailesi Bohem tarzı yaşamaktadır. Constanze de aynı Mozart gibi elinde para tutmayı beceremez. Yine de bu evlilik Mozart’ı babasının baskısından kurtardığı için iyi olmuştur. Mozart evliliğinin ardından verimli bir döneme girer. Her türde mükemmel eserler verir. Le Nozze di Figaro (1786), Don Giovanni(1787) ve Cosi fan tutte (1790) operalarını besteler. Bu dönemde iyi gelir elde etmesine rağmen parayı elinde tutmayı bilemez. 9 yılda 11 kez ev değiştirir.Daha sonra Masonluğu seçtiği söylenir ama bu net bir bilgi değildir.O sıralarda  müziğinin en güzel örneklerinde biri olan The Magic Flute operasını besteler.
Ömrünün son dönemlerinde yine sıkıntılı günler geçirir.Requiem’i büyük bir gayretle ölüm döşeğinde yazar ama tamamlayamaz…5 Aralık 1791 gecesi bu hayata veda eder.Requiem ise, öğrencisi Franz Xavier Sussmayr tarafından tamamlanır.. .Kısacık hayatına 600’den fazla eser sığdıran Mozart’ın hastalığı ve kesin ölüm nedeni tam olarak bilinmemektedir..Öldüğünde bile sefillik içinde olduğu,mezarına 3-5 kişinin eşlik ettiği,aşırı yağan yağmur sebebiyle onlarında mezarlığa gelmeden ayrıldığını ve mezarının üzerine herhangi bir yazı yazılmadığı için tam olarak nereye gömülü olduğu bilinmemektedir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ah Şu İçimdeki Mozart Sevgisi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar