DÜNYANIN TESETTÜRE BAKIŞINI DEĞİŞTİREN BEŞ KADINI

Aktüel 25 Mart 2017
1543

Dünyanın dört bir yanında inancından güç alarak, gerçek bir müslüman kadının neler başarabileceğini  herkese göstermiş beş kadını yakından tanıyacağız.

Onlar azim ve kararlılıkla tesettüre olan bakış açısını değiştirerek bulundukları yerde izler bırakan kadınlardan. Her birinin hikayesi başka kadınlara ilham kaynağı olurken, önyargı ve ırkçılık gibi bir çok olumsuz düşünceyi geride bıraktırıyor.

IbtihajMuhammad, New Jersey doğumlu Amerika’lı bir kadın. Tesettürlü giyinmeye karar verdiğinde büyük ilgi duyduğu spor dallarından birini seçmek istemiş. Annesinin önerisi ve desteği ile 13 yaşındayken okul eskrim takımına katılmış. Duke Üniversitesi’nden kazandığı burs ile  2005 Genç Olimpiyat Şampiyonu olan Ibtihaj, eskrim kariyerine böylelikle başlamış oluyor.

2016’dan itibaren  ABD’’de 2. dünyada 8 sırada yer alıyor. Takım etkinliğinde 2014 Dünya Şampiyonu olmak üzere 5 kez kıdemli Dünya madalyası almaya hak kazandı.

Guardian gazetesinde “Hoşgörüsüzlüğe karşı en iyi sembollerden biri” olarak ilan edilen Ibtihaj, daha sonra “ABD’de müslüman, tesettürlü ve zenci  biri olarak kendimi güvende hissetmiyorum” dediği için tepkiler almıştır.

Şimdilerde kendi giyim şirketi Louella ile ilgilenen Ibtihaj, tesettür giyime de farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.

MalailaYusufzay, kendi deyimi ile gerçekten sıradan bir kızdı. Ve tüm sıradan kızlar gibi okula gitmek, ölümün gölgesi altında yaşamadan nefes almak istiyordu. Okuluna ancak Burka giyerse gidebilecekti. 11 yaşındaki Malaila için bu çok fazlaydı.TV ve müzik yasak olduğundan yazarak sesini duyurmaya çalışıyordu. The New York Times, ilk başta günlük gibi yazılan bu yazıları yapacağı belgeselde yer verdi ve ardından BBC bloğunun yazarı olarak tüm dünyaya adı duyuruldu.

Pek bilinmeyen gerçek ise, Malaila’nın bir muhabire yazdıklarını verdiğidir. Muhabir bunları BBC’ye göndermiştir.

Pakistan’ın ilk gençlik barış ödülünü kazandıktan sonra ve başpiskopos Desmond Tutu Malaila’yı Uluslararası Çocuk Barış Ödülüne aday gösterildi.

Bu adaylıktan sonra ölümün gölgesi, Malaila’nın peşini bırakmayacaktı. 9 Ekim 2012’de arkadaşları ile okula giderken tek kurşunla kafasından vuruldu. Malaila, eğitim hakkını savunmanın bedelini yaklaşık bir sene hastanede ağır bir tedavi görerek ödedi. Pakistan’ın ilk Ücretsiz ve Zorunlu eğitim kanun tasarısı onaylandıktan sonra Malaila fonu kuruldu. Bu fon, kendisi gibi yardıma ihtiyacı olan kızlar için kullanılmaya devam ediyor.

10 Aralık 2014’de kendisine verilen Nobel Barış Ödülü’nü Hintli çocukların hak ve eğitimlerinin savunucusu KailashSatyarthi ile beraber aldı. 1.1 milyon $ olan ödül ile Pakistan’da kız çocukları için bir okul yaptırdı.

Hala başörtülü olarak eğitimine İngiltere’de devam eden Malaila,  geleneksel giysilerinden de taviz vermiyor.

Bilqis Abdul-Qaadir’i Barack Obama tarafından üniversite basketbolunda ilk defa Müslüman kadın olarak oynanacağını kabul etmesi ile tanıdık. Basketboldaki başarılarına azimle yenilerini ekleyen Bilqis için zorlu bir serüven başlıyordu. FIBA basketbol kuralları gereği, saç aksesuarları, başlık gibi şeylere izin vermiyordu. Çok sayıda akademik onur ödülü, ulusal ödüller ve 2009 Massachusetts Gatorade Yılın Oyuncusu ünvanı kazanan Bilqis, bunlara rağmen basketbolu bıraktırılacak noktaya geldi.Bu noktada ya Uluslarası kurallara boyun eğecek, ya da başka bir yol bulacaktı. Bu yolların hiçbirinde başını açmak yoktu. Müslüman kadınlar için farkındalık yaratmak amacı güden online bir kampanya başlattı. “MuslimGirlsHoopToo” adı ile başlattığı kampanya, kendi benliklerine sadık kalarak hedefleri için çaba gösteren kadınları bir araya getirdi. Kampanya basında büyük ilgi gördü. Mart 2015’te Müslüman Liderler Toplantısına 15 temsilciden biri olarak katıldı. Başkan Obama ve üst düzey yetkilileriyle tekrar görüşme fırsatı yakaladı.

FIBA’nın dini olarak tarafsız kalmak istediğini açıklamasına rağmen, sporun sanatın veya hayatın her alanında başörtüsü ile var olabileceğini göstermek için hala çalışmaya devam ediyor.

SaheelaIbraheem, 15 yaşında zenci ve tesettürlü bir genç kız. Onu diğerlerinden ayıran, 13 üniversiteye başvurusu kabul edildikten sonra Harvard’da okumayı tercih etmesi. Hikayesinde zor olan, bu kısımda başlıyor. Öğrencilerinin çoğunluğunu beyaz ve zengin öğrencilerin oluşturduğu bir üniversiteye kabul edilmekten zor olanı, ön yargı ile başa çıkmaktır. Dünyanın en zeki 50 kızı arasında olması bir yana, Saheela’nın cesareti ve hayat dolu oluşu onu özel kılıyor. Kampüste herkesin sevdiği iyi bir arkadaş olmayı başarıyor. Nijerya’dan Harvard tarihinin en yüksek notlarına sahip genç kız, İngilizce dışında Arapça, İspanyolca ve Latince konuşabiliyor. Şimdilerde Afrika kökenli müslümanlara verdiği destekle gündemde.

Nadiya Hüseyin, pasta sanatına gönül vermiş Bangladeş’li sayısız kadından biri. 2015 yılında Yeteneklerini sergilemek için ünlü TV programı “Great British BakeOff” a katılmaya karar veriyor. Oldukça çekişmeli geçen yarışma süreci sonunda programı birincilik ile bitiriyor. Nadiya, yarışmadan sonra pasta yapmaya ve yaptıklarını sosyal medyada paylaşmaya devam ediyor. Bir gün telefon çalıp Buckingham sarayından aradıklarında bunun bir şaka olduğunu düşünüp telefonu kapatıyor. Sonrasında tekrar arıyorlar ve Kraliçesi II. Elizabeth’in 90. yaş günü pastasını onun yapmasını istediklerini söylüyorlar. Pastası ile birlikte herkesin davet edilmediği özel doğum günü kutlamasına katılan Nadiya, farklı ve zarif tesettür giyimi ile de beğeni topladı.

Diğer müslüman ve tesettürlü hemcinsleri gibi Nadiya’da, başarısının önüne konulan her engeli aşmaya ve dünyanın tesettüre bakış açısını değiştirmeye devam ediyor.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DÜNYANIN TESETTÜRE BAKIŞINI DEĞİŞTİREN BEŞ KADINI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

25 Kasım 2017
7674
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1236
Banyolar Rengârenk

Banyolar Rengârenk

24 Aralık 2016
1264

Sponsor Bağlantılar