Konut Hesabı Nedir?

Aktüel 25 Kasım 2017
7673

Konut Hesabı Nedir?

Bir ev sahibi olmak, her ailenin hayalidir. Kimi bu hayale kısa sürede ulaşabilecek maddi olanaklara sahipken kimileri içinse bu hayalin gerçekleşmesi, ancak yıllar boyu biriktirilen küçük tasarruflarla mümkündür.
Her kesimden ailenin ev sahibi olabilmesi için devlet desteğiyle hayata geçirilen konut hesabı uygulaması, bir eve sahip olmayan Türk vatandaşlarının,Türkiye sınırları içerisinde ilk ve tek evlerini satın almalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


Konut Hesabı İçin Başvuru Kriterleri Nelerdir?
Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Tamamı kendisine ait olan bir evi olmamak,
18 yaşından büyük olmak (18 yaşından küçük katılımcılar için veli vasi tarafından başvuru yapılabilir.)
Konut Hesabı Uygulaması Nasıl Çalışır?
Konut hesabı uygulamasının temeli; ilk evinizi almak için kamu ya da özel sermayeli bir bankada açtığınız konut hesabınıza, belirli periyotlar halinde ödeme yapmayı taahhüt etmenize dayanır. Bu ödeme periyodu aylık ya da 3 aylık olabildiği gibi, konut hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmayı kabul etmiş sayılırsınız. Hesap açılışında bir defaya mahsus peşinat yatırabilirsiniz, ki bu miktar maksimum 32-33 bin TL tutarındadır. Ödeme miktarları periyotlara göre değişken bir yapıda olmakla birlikte; aylık ödeme periyodunda 274 ila 2.740 TL, 3 aylık ödeme periyodunda ise 822 ila 8.220 TL aralığında yapabilirsiniz.
Konut Hesabı Ödemem Aksarsa Ne Olur?
Konut hesabınızı açarken taahhüt ettiğiniz ödeme periyotlarına uymanızı her zaman için tavsiye ederiz. Ancak uygulamada beklenmeyen istisnai durumlar için de bir tolerans var. Aylık ödeme periyodundaki konut hesaplarında ödemelerini yılda en fazla 3 kez aksatabilirsiniz. Bu sayı, 3 aylık ödeme periyodundaki konut hesaplarındaysa sadece 1.
Konut Hesabında Devlet Desteği Nasıl Olur?
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi devlet tarafından oldukça önemli teşviklerle desteklenen konut hesabı uygulamasında devlet katkısı, ödeme süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Düzenli ödeme süresi 36 aydan az olan konut hesabı sahipleri devlet katkısına hak kazanamazken; 36-47 ay aralığı için %15 devlet katkısı verilmektedir. Bu oran 48-59 ay aralığı için %18, 60 ay ve üzeri ödeme süresi içinse %20 olarak gerçekleşmektedir.Konut hesabı konusunda daha detaylı bilgi almak için, konut hesabı uygulamasının öncü ve güvenilir bankalarından Kuveyt Türk web sitesinde yer alan “Konut Hesabı” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Konut Hesabı Nedir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Tatil Zamanı Geliyor

Tatil Zamanı Geliyor

08 Şubat 2017
1235
Banyolar Rengârenk

Banyolar Rengârenk

24 Aralık 2016
1264

Sponsor Bağlantılar