Obezite Cerrahisi

Sağlık 23 Kasım 2017
5842

Her geçen gün çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan obezite rahatsızlığı, küçük büyük fark etmeksizin herkeste görülebiliyor. Eskiden sadece Amerika gibi ağırlıklı olarak fast food ile beslenilen ülkelerde görülürken yeme biçimlerinin değişmesi ve hormonal bozukluklar gibi sebeplerden dolayı ülkemizde de sıkça yaşanan bir hastalık haline geldi.


Beden kilo endeksine göre belirlenen limitin üzerine çıkan kişileriçin bu hastalığın farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. En kolay ama bir türlü uygulanamayan yolu diyetten geçiyor. Kişinin metabolizmasına göre uygulanan diyeti hayata geçirmek irade işidir. Bu yöntemi uygulayamayan kişileriçin Memorial Hastahanesi’nin internet sitesinde detaylı bir şekilde obezite cerrahisi nedir? sorusunun cevabı anlatılıyor. Obezite Cerrahisi diğer adıyla Bariatrik Cerrahi kapsamında yapılan ameliyatlar ile hastalar normal kilolarına dönebildiği gibi obeziteden kaynaklanan rahatsızlıklarını da en aza indiriyorlar. Kapalı cerrahi yöntemi ile tedavi olan hastaların iyileşme süresi de kısalıyor. Yapılan araştırmalar obezite ameliyatı olmuş kişilerin olmayanlara oranla kansere yakalanma risklerinin fark edilir şekilde az olduğunu söylüyor. Çünkü spor ve diyet ile hedeflenen kilo kaybı yaşansa da obezite ameliyatları gerekli hayat tarzı değişiklikleri ile desteklendiğinde daha ilk yıldan büyük oranda kilo kaybına neden olur. Tabii ki herkes istese de obezite ameliyatlarını olamıyor. Ameliyattan önce hastanın yeme içme özellikleri, diyabet, yaşam tarzı ve diğer hastalıklarının durumu dikkate alınıyor. Öncelikli şart cerrahi müdahalenin uygulanacağı hastanın 18 ile 60 yaşarasında olmasıdır. En az beş yıldır obezite hastalığını yaşıyor olması gereken hastanın aşırı alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olmaması gerekiyor. Ayrıca anlama kabiliyetlerinin yerinde olması ve ameliyataengel bir durumunun da olmaması hastanın avantajlı duruma sokar.
Obezite için yapılan ameliyatlarda 3 farklı yöntem izleniyor. Kısıtlayıcı, besin emilimini bozucu ve her ikisini de kapsayan ameliyatlar uygulanıyor. Memorial Hastahanesi’nininternet sitesindeverilen bilgilere göre,kısıtlayıcı ameliyatlar içerisinde bulunan tüp mide ve kapalı yöntem ameliyatlarıdır. Hastaların bilmesi gereken en önemli nokta, ameliyatlardan sonra kendilerini bambaşka bir yaşam beklediğidir. Beslenme ve diyet uzmanları eşliğinde düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli yiyecekler ile yapılan bir diyet yapılıyor. Küçük porsiyonlar ve daha fazla sayıda öğün hayatlarının olmazsa olmazı haline gelir.İyiçiğneme alışkanlığının kazanılması son derece önemlidir. Günlük multivitamin, kalsiyum ve D vitaminieksikliklerinin giderilmesidir.Fiziki egzersizlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Çağımızın hastalığı ve tedavisi olan obezite hastalığı büyük bir mücadele gerektiriyor. Çeşitli tedavilerden ve ameliyatlardan sonra hasta farklı bir yaşantıya geri dönüyor.Hastaları uzun ve zor bir süreç beklese desağlıklı olmak için gerekli bir durumdur.Sağlıklı bir hayat için ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gereken durumlar söz konusudur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Obezite Cerrahisi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

İnfertiliteve Tüp Bebek Tedavisi

08 Ağustos 2018
11216
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

28 Aralık 2015
1784
Acaba Hamile Miyim?

Acaba Hamile Miyim?

27 Kasım 2015
1506

Sponsor Bağlantılar